W Warszawie, z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydenta Niemiec i Wiceprezydenta , odbyły się centralne uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu . W uroczystościach wzięła udział także kilkuosobowa delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys.

Przemawia prezydent RP Andrzej Duda

– Pochylam głowę przed Bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi Rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówiąc o współczesnych konfliktach i agresjach prezydent podkreślił, że II Wojna Światowa powinna być nadal wielką lekcją. – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko – bo to jest nasza odpowiedzialność – by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat – podkreślił. Jak dodał: – Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to sposób, by dać przyzwolenie na kolejne ataki, to się dzieje: 2008 – Gruzja, 2014 – Ukraina.

Jak powiedziała portalowi  prezes  Andżelika Borys: – Udział czteroosobowej delegacji Związku Polaków na Białorusi w centralnych uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Warszawie jest nie tylko niezwykłym przeżyciem, lecz także ważnym wyróżnieniem dla , który jako jedyna organizacja społeczna z Białorusi miała na uroczystościach tak liczną reprezentację.

Prezes ZPB Andżelika Borys i Alina Jaroszewicz, prezes Obwodowego Brzeskiego Oddziału ZPB
Członek Zarządu Główniego ZPB Andrzej Poczobut i Alina Jaroszewicz, prezes Obwodowego Brzeskiego Oddziału ZPB
Delegacja ZPB: Andrzej Poczobut, Alina Jaroszewicz, Andżelika Borys i Helena Marczukiewicz

 

Znadniemna.pl na podstawie Prezydent.pl/ facebook.com/ inf. własna

Udostępnij na: