27 sierpnia  w Warszawie   w ogrodzie Kancelarii Rady Ministrów  odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z dziećmi polonijnymi. W spotkaniu wzięły udział dzieci polskie, uczniowie szkół polskich i polskich ośrodków edukacyjnych z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Delegacji z Białorusi przewodniczyła pani Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. W składzie delegacji były przedstawiciele społecznych szkół polskich przy ZPB z Baranowicz, Brześcia, Grodna, Lidy, Wołkowyska, Mohylewa, Mińska, Stołpców.

Kochane dzieci, przede wszystkim chcę was przywitać bardzo serdecznie, bardzo gorąco. Jesteście przybyszami z innych miast, z innych miejsc, z innych państw, ale chcę żebyście wiedziały, żebyście wiedzieli, droga młodzieży, drogie dzieci, że jesteście tutaj zawsze mile widziani, że nie jesteście też gośćmi, jesteście we własnym kraju, choć pochodzicie z innych stron  powiedział premier.

To historia w ten sposób zadziałała, rzuciła wasze babcie, prababcie, pradziadków w bardzo trudnych warunkach, bardzo często dramatycznych warunkach w inne obszary, a czasami to była jeszcze wcześniejsza historia, która spowodowała, że granice się przesunęły i Polska przesunęła się w inne miejsce, ale Polacy pozostali poza nowymi granicami Polski dodał.

„Wiem, że jest w was tęsknota za Polską, ale tam, gdzie jesteście, na Litwie, Ukrainie, Białorusi wiem, że tworzycie dobry polski dom również i potraficie dbać o polską tradycję, o polskie obyczaje, że jesteście przywiązani do języka polskiego, do kultury polskiej. To jest przepiękne” – akcentował Mateusz Morawiecki.

Polskie dzieci z Brześcia z Premierem Rządu RP Mateuszem Morawieckim

Wyraził nadzieję, że ich związek z Polską będzie jak najczęstszy.

Może część z was przyjedzie tu na studia, może niektórzy z was będą chcieli tu zostać. Mam nadzieję, że my też będziemy mogli do was częściej przyjeżdżać. Bardzo cieszę się, że jesteście tutaj z nami” – podkreślił.

Podczas warsztatów

Wszystkie dzieci   otrzymały od pana premiera  specjalne wyprawki szkolne.

Alina Jaroszewicz, prezes brzeskiego obwodowego oddziału ZPB, redaktor naczelna „Ech Polesia” i założyciel PSS im.I.Domeyki wręcza Premierowi Rządu RP Mateuszowi Morawieckiemu wydany przez nauczycieli szkoły podręcznik

Ze swojej strony dzieci przekazały premierowi własnoręcznie wykonane pracę. Uczniowie PSS im.I.Domeyki przekazały także panu premierowi podręcznik „Histroria i kultura Polesia w nauczaniu języka polskiego”, wydany przez nauczycieli Szkoły i w Szkole stosowany oraz ostatnie numery kwartalnika „Echa Polesia”, który jest przygotowywany przez nauczycieli, a  zawiera także  najlepsze prace i  rysunki uczniów.

Red.

Foto Alina Jaroszewicz

Udostępnij na: