24-25 października po raz trzeci odbyły się Dni Społeczne Polskiej Szkoły im. I. Domeyki. Szkoła uczestniczy w realizacji Programu „Korona Polskiego Wychowania”, a dokładniej, w części programu skierowanego do polskich szkół pracujących za granicą. Program ten został opracowany przez Fundację „Szczęśliwe Dzieciństwo” z Lublina. Celem głównym działań w programie jest kształtowanie postaw wychowania patriotycznego oraz edukacja w zakresie języka polskiego, historii, kultury i geografii Polski. Celem dodatkowym jest nauka funkcjonowania w określonej grupie i wspólnocie, budowanie motywacji do jej rozwijania i działania na jej rzecz, stworzenie przestrzeni młodzieży do działania, do rozwijania talentów i pasji. Treścią programu jest budowanie wspólnoty Polaków zgromadzonych w określonym mieście (wokół konkretnej szkoły, stowarzyszenia, organizacji). Kluczowym założeniem działań wychowawczych jest pokazanie młodzieży, czym są określone grupy społeczne, w których człowiek żyje i funkcjonuje. Program kształtuje także umiejętności organizacyjne, wzbudza u młodzieży nawyk sprawnego działania.przed pałacem

Tym razem Polska Szkoła zagościła w Muzeum Niemcewiczów w pobliskich Skokach z tematem „Julian Ursyn Niemcewicz. Powrót do siebie”. Inicjatorką i pomysłodawczynią tematu była Lilia Potonia, zastępca dyrektora Polskiej Szkoły. Przygotowaniem scenariusza zajęła się nauczycielka Żanna Sidoruk, sprawami organizacyjnymi – Anna Paniszewa, Sabina Karpowicz i Danuta Zboinska. Po zebraniu organizacyjnym młodzież na czele z instruktorami zawiązała grupy zadaniowe mające na celu demonstrację życia i twórczości J. U. Niemcewicza w tle takich dziedzin kultury jak historia, literatura, kultura muzyczna, taneczna, zabawa i moda, a także staropolska kuchnia. Poprzez swoją twórczość, którą badały grupy zadaniowe, wybitny nasz ziomek stał się swoistym przewodnikiem historii dla młodzieży uczącej się w Polskiej Szkole Społecznej im. I. Domeyki. W ciągu miesiąca odbywały się spotkania grup zadaniowych, podczas których trwała praca nad prezentacją tematu grupy. W grupach zostali wybrani liderzy, podpisane Akty o współpracy dla osiągnięcia celów, które grupy wybierały sobie samodzielnie. Sporo czasu młodzi dyskutowali o misji swoich grup zadaniowych.

Podczas Pokazu Finałowego, który podsumował działania firm (grup zadaniowych) i odbywał się w Muzeum Niemcewiczów w Skokach w obecności konsula RP w Brześciu Pawła Borawskiego, rodziców, nauczycieli, ludzi kultury młodzież zademonstrowała swój dorobek.

Bardzo ważne słowa powiedziała na wstępie prowadząca Żanna Sidoruk: „Chcemy wszystkich państwa dzisiaj zaprosić w podróż w czasie i przestrzeni. Zamierzamy przenieść się do dalekiego roku 1807, kiedy to Julian Ursyn Niemcewicz, urodzony na Kresach, odniósłszy zwycięstwa i poniósłszy porażki, niewolę i życie na obczyźnie poznawszy, powrócił ze Stanów Zjednoczonych do rodzimych stron. Płynął okrętem do Europy, stęskniony za Ojczyzną, za Matką Polską i pewnie rozmyślał się w tej podróży powrotnej o krzywdach i obowiązkach patrioty, czasem był pełen nadziei, ale i obaw, bo duże miał doświadczenie ze swej bohaterskiej przeszłości.

Jedno jest pewne – wracał do siebie, do domu, do ojczystych pól i lasów, rzek i pałaców, krytyków i przyjaciół. Zapraszamy więc państwa serdecznie na pokład okrętu o nazwie „Powrót do siebie”, gdzie każdy z was potrafi uścisnąć rękę Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi.

Grupa animacyjna przygotowała prezentację o J. U. Niemcewiczu, także gry i zabawy dla uczestników, quiz o życiu i twórczości J. U. Niemcewicza.grupa teatralno-kulinarna

Grupa teatralno-kulinarna przedstawiła opis kuchni staropolskiej autorstwa Niemcewicza z romansu historycznego „Jan z Tęczyna”, która w tej książce urasta do rangi jednej z jej bohaterek, a później zaprosiła na poczęstunek. Na stole królował bigos po staropolsku przygotowany przez nauczycielkę i animatorkę kultury polskiej Halinę Mickiewicz z Peliszcz, a także pasztety i biały chleb. Na deser grupa kulinarna przygotowała pączki, przepis na które znalazła w znanej komedii Niemcewicza „Powrót posła”. Dekoracje sali i stołów przygotowała grupa studentów z fakultetu grafiki i rzemiosła ludowego Uniwersytetu im. A. Puszkina w Brześciu.grupa taneczna 2

Grupa młodzieży pod kierownictwem Sabiny Karpowicz zatańczyła poloneza i zaprosiła gości na warsztaty taneczne. Druga grupa młodzieży z Wioski Dziecięcej S.O.S. z Kobrynia też zaprezentowała polonez i zdobyła brawa od publiczności.

Grupa medialna nakręciła krótki film informacyjny o Niemcewiczu, o muzeum w Skokach, a także o tym, jak młodzież przygotowywała Dni Społeczne.publiczność

Na zakończenie imprezy uczniowie otrzymali drobne upominki za najlepszy strój, najlepszą kreację z epoki Niemcewicza, za udział w grach, za aktywność, za reżyserię filmiku o Niemcewiczu, za przygotowane potrawy, za najlepsze wykonanie tańca, za najlepszą recytację utworów Niemcewicza.

Hanna Paniszewa

Udostępnij na: