Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego zorganizował z okazji nadchodzącego Święta Konstytucji 3 Maja pierwszy koncert Polskiego Akademickiego Chóru ZGODA w Filharmonii Brzeskiej. Koncert odbył się w dniu 22 kwietnia 2014 r. Chór koncertował pod batutą Rusłana Połuchina. Treść programu składała się z 16 patriotycznych, duchownych oraz popularnych pieśni, wśród których były: Modlitwa do Bogurodzicy na muzykę Józefa Świdra, Marsz Kosynierów na muz. Karola Hofmana, Krakowiak na muz. Stanisława Kazuro, Polesia Czar na muz. Jerzy Kosteckiego, Dumka na dwa serca na muz. Krzesimira Dębskiego, Cześć Polskiej Ziemi na muz. Stefana Surzyńskiego, Kocham Cię Polsko na muz. Andrzeja Banasiewicza, Mazurek 3 Maja. Obok Chóru ZGODA wystąpił także zespół instrumentalny „Muzart” na czele z Włodzimierzem Krutikowem. Na zakończenie koncertu wszyscy obecni odśpiewali Rotę. Prowadzący koncertu Olga Biedulina oraz Wiaczesław Cyckowski przybliżyli tematykę każdej pieśni krótkim wprowadzeniem.

Chór "Zgoda"
Chór „Zgoda”

Sala Filharmonii Brzeskiej była wypełniona po brzegi. Obecni byli Konsul Generalna RP w Brześciu Anna Nowakowska wraz z delegacją konsulatu, przedstawiciele polskich organizacji Brześcia oraz harcerze DH im. R. Snarskiego.

Polski Akademicki Chór ZGODA działa od 14 lat śpiewając w kościołach, na festiwalach oraz konkursach polonijnych w Mrągowie, Koszalinie, Białymstoku, Warszawie, Janowie Podlaskim, Tucznej, Terespolu, na imprezach w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu, na Wszechnicach Kościuszkowskich. Planowane jest nagranie płyty chóru z okazji zbliżającego się jubileuszu 15-lecia jego istnienia.

Anna PANISZEWA

Udostępnij na: