3 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w PSS im. I. Domeyki w Brześciu.  Jak stało się już dobrą tradycją, także i w tym roku nauczyciele i uczniowie zgromadili  się na dziedzińcu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu.

DSC_0174

DSC_0232

Polska Szkoła Społeczna im.I.Domeyki działa od 1988 roku, ukończyło ją ponad 6 tysięcy uczniów, z których blisko 3000 studiowało lub studiuje na wyższych polskich uczelniach. Wychowaliśmy kilka pokoleń młodych Polaków i miłośników Polski.

W ciągu 28 lat nauczyciele i przyjaciele Szkoły  organizowali liczne projekty edukacyjne i kulturotwórcze: olimpiady i konkursy ( „Historia w zwierciadle rodzinnej fotografii”,  Konkurs poezji Z.Kabaty, Konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim), letnie szkoły i półkolonie, warsztaty i plenery,  dni polskiej kultury i tygodnie filmu polskiego, tournee koncertowe i akcje świątecznej pomocy. Polska  Szkoła Społeczna im.I.Domeyki  była organizatorem wielkich przedsięwzięć w życiu Brześcia i jego mieszkańców: 5 Festiwali „Brzeska jesień z polską piosenką”, I Polsko-Białoruskiego Festiwalu Sztuki Współczesnej, Międzynarodowego Festiwalu im.S.Moniuszki. Nasza Szkoła była organizatorem konferencji naukowych, największa – Miedzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji 200 – lecia urodzin Ignacego Domeyki. 

Pani Alina Jaroszewicz – założycielka i dyrektor PSS im. I.Domeyki
Pani Alina Jaroszewicz – założycielka i dyrektor PSS im. I.Domeyki

Szkoła od 20 lat jest organizatorem kursów metodycznych dla nauczycieli języka polskiego i przedmiotów ojczystych Brześcia i obwodu brzeskiego, jest największym osrodkiem edukacyjnym i metodycznym na Polesiu. Jest także Szkołą Liderów, co roku prowadzi szkolenia z zarządzania projektami dla młodzieży, a także dla liderów polskich obwodu brzeskiego.

Przy szkole działają bezpłatne kółka dla młodzieży: dziennikarskie, operatorskie, fotograficzne, teatralne.

Posiada dział turystyczny, jest organizatorem wyjazdów szkolnych, młodzieżowych. Organizuje seminaria z agroturystyki, z przedsiębiorczości.

Nauczyciele Szkoły oraz polescy historycy i krajoznawcy  już 12 rok wydają kwartalnik polski „Echa Polesia”, zarządzają stroną internetową www.echapolesia.pl  Realizują program dokumentowania śladów polskości – program historii mówionej. Nasza Szkoła od 28 lat dba o miejsca pamięci narodowej.

Uczestników uroczystości przywitali p.o. Konsula Generalnego RP w Brześciu pan Sławomir Misiak oraz Konsul RP pani Anna Domska-Łuczak.

Konsul KG RP w Brześciu pani Anna Domska-Łuczak
Konsul KG RP w Brześciu pani Anna Domska-Łuczak

Dla pani Konsul Anny Łuczak to spotkanie również miało wymiar szczególny, ponieważ z racji jej rychłego wyjazdu do innej placówki dyplomatycznej, okazało się także pożegnalnym z uczniami i nauczycielami PSS im. I. Domeyki.

Nauczyciel Wiktor Mironow i Alina Jaroszewicz składają podziękowania na ręcę pani Konsul
Nauczyciel Wiktor Mironow i Alina Jaroszewicz składają podziękowania na ręcę pani Konsul

Za czas swojego kilkuletniego pobytu na placówce KG RP w Brześciu pani Konsul Anna Domska-Łuczak swoją ofiarną pracą i poświęceniem na rzecz oświaty i kultury polskiej, na rzecz Polaków na Polesiu, zaskarbiła sobie powszechny szacunek i sympatję – także wśród Białorusinów oraz wszystkich, kto w różnych sprawach zwracał się do niej o radę lub pomoc. Była Przyjacielem i Opiekunem także naszej szkoły. Przy tym warto by także odznaczyć, że jej babcia pochodzi z położonego niedaleko Brześcia Wysokiego Lit.

Poczet sztandarowy
Poczet sztandarowy
Dyrektor „AKC MOST” Sp. z o.o. Eugenia Cylindź
Dyrektor „AKC MOST” Sp. z o.o. Eugenia Cylindź

 

Koniec roku szkolnego – to podsumowanie wyników pracy nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów, najlepsi z których zasłużyli na wyróżnienia.

Pan Wiktor Mironow wręcza odznaczenia lepszym uczniom i uczennicom
Pan Wiktor Mironow wręcza odznaczenia lepszym uczniom i uczennicom
Nauka nieraz wymaga poświęcenia i wysiłku ...
Nauka nieraz wymaga poświęcenia i wysiłku …
...lecz tego jest warta
…lecz tego jest warta

Na zakończenie imprezy odbyła się przygotowana przez uczniów część artystyczna.

DSC_0228

Kirył Korobiejko wychowanek mgr.Olgi Pozniak
Kirył Korobiejko wychowanek mgr.Olgi Pozniak
Zwycięzca konkursu recytatorskiego poezji Z.Kabaty - Julia Połchowska
Zwycięzca konkursu recytatorskiego poezji Z.Kabaty – Julia Połchowska
Najmłodsi też mają własne spostrzerzenia i emocję
Najmłodsi też mają własne spostrzerzenia i emocję
Maria Łoktikowa – laureat konkursu piosenki Anny Jantar
Maria Łoktikowa – laureatka konkursu piosenki Anny German

DSC_0237

„Stokrotka” w wykonaniu najmłodszych uczniów
„Stokrotka” w wykonaniu najmłodszych uczniów
Angelina Pipper
Angelina Pipper

DSC_0264

DSC_0271

Już niebawem jak biało-czerwone balony w niebo – wyfruną z domów w świat absolwenci także naszej szkoły. Życzmy im powodzenia i sukcesów na dalszej drodzę życiowej.

 

Eugeniusz Lickiewicz

Udostępnij na: