W sobotę, 28 września br., w Różanie odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia diecezji pińskiej, które przez następny jubileuszowy rok będą kontynuowane również w innych miejscowościach diecezji.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 Mszą św. z konsekracją odrestaurowanej kaplicy św. Kazimierza, której dokonał biskup piński Antoni Dziemianko.

Kaplica została ufundowana przez właściciela dóbr różańskich, Aleksandra Sapiehę. Projekt wykonał i nadzorował prace saksoński architekt Jan Samuel Becker, który zaprojektował również pałac w Różanie oraz kościół Świętej Trójcy. Pierwotnie kaplica miała być częścią kompleksu klasztornego bazylianów.

 Murowaną świątynię, pokrytą dwuspadowym dachem, wzniesiono w 1792 roku w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Dominantą fasady głównej był czterokolumnowy portyk dorycki, zakończony tympanonem. Elewacje boczne dekorowano pilastrami oraz gzymsem.

 Po likwidacji zakonu bazylianów w 1832 roku kaplicę przekazano parafii rzymskokatolickiej w Różanie. Kaplica funkcjonowała do 1939 roku. Po II wojnie światowej, opuszczona i zaniedbana, zaczęła popadać w ruinę. Dzięki staraniom księdza Michała Woronieckiego CM, ówczesnego proboszcza parafii w Różanie, w połowie lat 80. kaplica została zakonserwowana, aby zapobiec dalszej degradacji. W 2002 roku kaplicy nadano status zabytku architektury. Renowację przeprowadzono w latach 2022–2024.

 Po Mszy św. odbyła się rekonstrukcja historyczna, podczas której relikwie św. Kazimierza oraz obraz wykonany przez artystę z Brześcia, Mikołaja Kuźmicza, zostały w uroczystej procesji przewiezione z kaplicy na wzgórzu cmentarnym na dziedziniec pałacu Sapiehów, dając wszystkim możliwość adoracji relikwii.

Położone na pograniczu Polesia i Grodzieńszczyzny małe miasteczko Różany, jako miejsce inauguracji obchodów tak ważnego wydarzenia dla katolików największej diecezji na Białorusi, zostały wybrane nie przypadkowo. Dawniej, przed ustanowieniem diecezji pińskiej 28 października 1925 roku przez papieża Piusa XI, Polesie wchodziło w skład diecezji wileńskiej. Obecnie, mimo podziałów administracyjnych, diecezje te łączy kult św. Kazimierza – patrona Litwy oraz diecezji pińskiej. W 1655 roku kapituła wileńska, obawiając się najazdu wojsk moskiewskich, wywiozła trumnę ze szczątkami św. Kazimierza oraz skarbiec z Wilna do pałacu Sapiehów w Różanie. Trumnę umieszczono w największej paradnej sali pałacowej, gdzie przechowywano ją przez sześć lat. Na pamiątkę tego wydarzenia Sapiehowie umieścili w sali tablicę z napisem „Divo Casimiro sacrum”.

W kościele pw. Świętej Trójcy, w obecności duchowieństwa diecezji, zaproszonych gości i wiernych, odbyło się poświęcenie odnowionych barokowych organów, odczyt o historii diecezji, prezentacja nowych książek o diecezji pińskiej i katolickich świątyniach dekanatu prużańskiego, a także koncert muzyki organowej.

Dalsze uroczystości trwały do wieczora na dziedzińcu pałacu Sapiehów w Różanie, gdzie swoje utwory zaprezentował m.in. młodzieżowy zespół „Ryby”.

Warto dodać, że inauguracja obchodów 100-lecia diecezji pińskiej była transmitowana na żywo przez białoruską telewizję. Na rynku miasteczka ustawiono telebim, na którym mieszkańcy i goście, którzy nie zmieścili się w kościele, mogli śledzić przebieg uroczystości.

Red.

Udostępnij na: