Muzyczna podróż kolędowa – tak można zatytułować koncert kolęd wykonany przez muzyków z Gdańska 26 stycznia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu, zorganizowany przez Konsulat Generalny RP. Podczas „podróży” zespół zaśpiewał kolędy z całego świata w różnych językach i stylach.

Jeszcze do początku koncertu publiczność wypełniła kościół po brzegi. Wśród zebranych byli słuchacze z Brześcia, ale przyjechali także Polacy ze swoimi rodzinami z odległych miejscowości. Na zarezerwowanych miejscach zasiedli zaproszeni przez Konsulat Generalny RP w Brześciu goście: duchowni, konsul Republiki Ukraina, ludzie kultury, przedstawiciele polskich organizacji w Brześciu: Polskiej Szkoły Społecznej im. I. Domeyki, Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i obwodu brzeskiego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni”, Polskiej Macierzy Szkolnej.

P1530108

Muzyczna podróż odbywała się w zachwycającej i podniosłej atmosferze – muzycy wykonywali utwory przy ołtarzu – jedynym oświetlonym miejscu w kościele. Wykonywali melodyjne i piękne kolędy na wysokim poziomie profesjonalnym. Koncert został otwarty kolędą „Dzisiaj w Betlejem”, po czym z przywitaniem do słuchaczy zwrócił się kierownik zespołu Marek Wysociński i opowiedział o znaczeniu kolęd dla różnych ludów świata. W ciągu występu muzycy wykonywali polskie, angielskie, ukraińskie, austriackie kolędy w stylu klasycznym, jazzowym i nawet afrykańskim. Były też wykonany na fortepianie utwory F. Chopina oraz muzyka z filmu „Let it Snow”. Podróż z kolędami zastała zakończona wspólnym wykonaniem zespołu i słuchaczy dobrze znanej kolędy „Cicha noc”.

Julia Biełarusawa

Brześć

Udostępnij na: