Białoruś to 76 kraj na pielgrzymim szlaku świętej Teresy, nazwanej przez papieża Pius X „największą świętą naszych czasów”. Relikwie nawiedzą 115 kościołów i kaplic, w których wierni będą wypraszać „deszcz róż” Bożych łask, obiecanych przez świętą na łożu śmierci.
Pragnęła ona, aby jej misja na ziemi nie zakończyła się wraz ze śmiercią, dlatego powiedziała: „Czuję, że moja misja właśnie teraz się zacznie, mam sprawić, aby ludzie kochali Boga, tak jak ja Go kocham. Moją misją jest uczyć dusze małej drogi. Jeśli Bóg spełni te prośby, pobyt w niebie spędzę na ziemi, aż do skończenia świata. Tak, niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi. Po śmierci spuszczać będę na ziemię deszcz róż”.
Relikwiarz gościł podczas uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej a także w innych sanktuariach naszego kraju: w Trokielach, Gudogajach, Łagiszynie i Brasławiu. Według świętej Teresy każdy jest powołany do świętości i do nieba, które może osiągnąć dzięki ramionom Jezusa, porównywanym przez nią do swoistej windy. Jest to tzw. „mała droga”, którą odkrywa święta Teresa. Czym ona jest? Jest jak postawa małego dziecka, które całkowicie ufa Bogu Ojcu.
O niej powiedział papież Pius XI, że była ona niejako żywym słowem Bożym. Święta Teresa „mówi nam,co ma prawdziwą i wielką wartość w oczach Boga: nie wielkości zewnętrzne i wspaniałości tego świata, nie skarby tej ziemi, ani żadne dobra doczesne, które zdawałyby się nam wystarczać. Prawdziwy skarb znajduje się w nas – Bóg szuka go w naszym sercu” (Pius XI, Przemówienie z 30 kwietnia 1923).
Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus nazywamy największą świętą naszych czasów. Dlaczego? „Ponieważ będąc małą i niezauważalną, nauczyła wielu prostej i łatwej drogi do Jezusa. Jej droga, nazywana „małą drogą” stała się szlakiem do nawrócenia i zbliżenia niezliczonej liczby wiernych do Chrystusa. Niech więc nasze spotkanie ze świętą Teresą na ziemi białoruskiej, w świątyniach i wszystkich miejscach, w których będą jej relikwie, pomoże nam otworzyć się na Boga i bliźniego. Jej pragnieniem jest „zsyłać deszcz róż”, czyli łaski Boże”.
Niech słowa błogosławionego Jana Pawła II staną się również i naszym przesłaniem dla Was wszystkich: „Życzymy wam tego ducha dziecięctwa, który tak bardzo potrzebny jest człowiekowi współczesnemu, człowiekowi uwikłanemu w różne pozorne wielkości”.
(Katoliccy Biskupi Białorusi, Pińsk, 15 maja 2013 roku 53, Posiedzenie Plenarne Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi).