Jadąc drogą P-103 z Lachowicz do Klecka, przy wjeździe do wsi Potapowicze uwagę podróżnych przyciąga znajdująca się tuż przy drodzę, po jej lewej stronie zwarta grupa dużych kamieni polnych.

Na pierwszy rzut oka, są to zwykłe kamienie, choć i większych rozmiarów. Jednak charakter ich umiejscowienia – tuż przy drodzę i w zwartym szeregu zdradza celowe działanie ręki ludzkiej. – Są to t.zw. „Kamienie potapowickie”.

„Kamienie potapowickie”

Według  miejscowej legendy, której dają wiarę także krajoznawcy oraz niektórzy historycy, kamienie te jako symboliczne nagrobki zostały ustawione na pamiątkę rycerzy z chorugwi Michała Kazimierza Reytana, którzy zginęli podczas wyprawy na Odsiecz Wiedeńską króla Jana III Sobieskiego. Informuje o tym także ustawiona w ostatnim czasie tuż obok kamieni tablica w języku białoruskim.

Tablica informacyjna

Sluszność tej tezy ukośnie potwierdza dobrze czytelna data na jednym z kamieni w centrum ekspozycji – 1683. Natomiast wyryte na kamieniach krzyże i symbole chrześcijańskie wyrażnie świadczą o przeznaczeniu tych kamieni, jako nagrobnych.

Kamień z wyrytą datą „R 1683”. Nad datą znajduje się monogram maryjny, powyżej widoczny znak – ⳩ (chrystogram „Chi Rho”)
Kamień z monogramem „IHS”

A więc, czy mamy doczynienia ze starożytnym memoriałem rycerzy litewskich? Całkiem możliwe, lecz niestety, jak do tej pory, brak na to potwierdzenia naukowego.

Opr. red.

Udostępnij na: