Pierwszy dzień września. Dojeżdżamy do Sowiejek ostatnie 4 km drogą gruntową. Byliśmy tu ponad 10 lat temu. Jak sie miewa jeden z najpiękniejszych dworów szlacheckich w naszych stronach? Idziemy długą aleją dworskiego parku i wreszcie dochodzimy do zespołu pałacowego.

Głównego budynku prawie nie widać za zaroślami krzaków i drzew. Wszędzie  spustoszenie. Przed nami ruiny, byłego  szlacheckiego dworu. Dookoła zdziczały park, w którym pozostało tak mało starych drzew. A kiedyś dziesięciohektarowy  park otaczał dom ze wszystkich stron. Były tam trzy sadzawki: jedna duża i dwie mniejsze. Przed domem rozciągał się obszerny gazon.  Z tarasu tylnego otwierała się perspektywa w stronę rozległej polany. W parku rosło 27 gatunków drzew i krzewów: jesiony, wierzba biała, wierzba złocista, modrzew europejski, kasztan koński…  W parku i dzis stoi gmach gorzelni z 1901 roku, są też piętrowe niszczejące budynki zabudowań gospodarczych. Ale nawet i dziś te pozostałości dworu i jego zabudowań posiadają swój niepowtarzalny urok, swoją tajemnicę. W powiewach wiatru, w  słonecznych promienaich, w gałeziach modrzewia, na tych zarośniętych ścieżkach i osieroconych ścianach byłej wielkości są ślady energii dawnych dni i dawnych mieszkańców.

Tu, wśród tak pięknej przyrody, pod tym niebem oni kochali, rodzili i wychowywali dzieci,  pracowali, czytali ksiązki, grali na fortepianie i tańczyli, marzyli, żegnali bliźnich… Wsród mieszkańców Sowiejek był na pocz. XIX w. – hrabia Stanisław Hutten-Czapski, po nim – generał wojny 1812 roku Leoncjusz Bennigsen,  dalej – Krzysztof Niezabitowski. Jego córka Waleria wniosła Sawejki w posagu do rodziny Rdułtowskich, wyszedłszy w 1840 roku za Konstantego Rdułtowskiego, marszałka słuckiego. Jej mąż Konstanty Rdułtowski był przyjacielem Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina, tłumaczem poezji Mickiewicza. Często przebywał w Petersburgu, administratorem majątku był wtedy Hektor Nowicki, który w 1860 r. kupił od niego Sowiejki. I  dla trzech  pokoleń rodziny Nowickich  dwór w Sowiejkach stał się wymarzonym domem, który rozbudowali, doskonalili, upiększali. To oni tu postawili 2 młyny wodne, browar, winiarnię, kilka nowych budynków gospodarczych, mostki i altany. Rodzina Nowickich zdązyła opuścić rodzinne gniazdo przezd II woją światową, wyjeżdżali pilnie, by zdążyć … Dwór mocno ucierpiał w czasie wojny, był rozgrabiony i zdewastowany. Po wojnie częściowo odbudowany przez nową władzę  był szpitalem, ambulatorium, sanatorium. 12 lutego 2013 roku  dwór w Sowiejkach nabyła firma „Łada Garant” i  nowy właściciel zapowiedział remont nieruchomości na potrzeby kompleksu hotelowego. Ale napotkał na tej drodze  dużo  przeszkód  i trudności. I dwór w Sowiejkach , milczący świadek ponad 200-letniej  historii tych ziem, dogorywa…

  Red.

Udostępnij na: