Tegoroczna, szósta już, edycja forum naukowców odbywała się w dniach 3-5 listopada w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i była poświęcona Kościołowi Katolickiemu na Białorusi.

Poprzednie edycje konferencji, skupiającej badaczy zainteresowanych losami Polaków na Białorusi, odbywały się od 2017 roku w Grodnie. Z uwagi na stan stosunków polsko-białoruskich w 2021 r. przeprowadzono ją w Wilnie, a w tym roku forum znalazło przyjazną przestrzeń w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

W czasie uroczystej inauguracji spotkania wystąpili: Jarosław Książek – były Konsul Generalny RP w Grodnie, ksiądz arcybiskup dr Józef Guzdek – Metropolita Białostocki, prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Marek Zaniewski – reprezentant Związku Polaków na Białorusi oraz Anna Kietlińska – prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W ciągu trzech dni naukowcy prezentowali stan badań oraz dyskutowali na takie tematy jak „polityka władz carskich wobec Kościoła Katolickiego”, „strategia sowieckich represji antykatolickich”, czy „Kościół Katolicki w polityce władz współczesnej Białorusi”. Nie zabrakło także prezentacji sylwetek zasłużonych duchownych katolickich oraz referatów opowiadających o poszczególnych parafiach katolickich  i ich losach.

Z konferencją powiązane jest wydanie publikacji „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI w. Tom VI”, która ukazała się w ramach serii wydawniczej Bibliotheca Europae Orientalis.

Wydarzenie zorganizowali: Studium Europy Wschodniej UW, Związek Polaków na Białorusi oraz Muzeum Pamięci Sybiru.

podlaskie24.pl

Udostępnij na: