21 lipca br. w Pińskiej bazylice katedralnej pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza Święta w dziesiątą rocznice śmierci kardynała Kazimierza Świątka. Celebracji mszy Świętej przewodniczył biskup Piński Antoni Dziemianko, który z tej okazji zwrócił się do wiernych z listem pasterskim.

Jak informuje strona internetowa diecezji Pińskiej pcd.by, razem z pasterzem miejscowego Kościoła Eucharystię celebrowali: biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, administrator Apostolski sede vacante archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej biskup Kazimierz Wielikosielec, biskup Józef Staniewski z Grodna i biskup Jurij Kasabucki z Mińska.

Razem z duszpasterzami, osobami konsekrowanymi i licznym zgromadzeniem wiernych z parafii diecezji Pińskiej oraz innych regionów Białorusi przy grobie kardynała modlili się także wierni i księża obrządku greko-katolickiego Białoruskiego Greko-Katolickiego Kościoła na czele z wizytatorem Apostolskim dla białoruskich greko-katolików archimandrytą Siergiuszem Gajkiem.

Na wstępie do liturgii biskup Antoni Dziemianko zwrócił uwagę na znaczenie postaci kardynała Kazimierza Świątka i przykład jego życia jako wiernego i duszpasterza, bez reszty oddanego służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Hierarcha także zwrócił się z apelem do wiernych o pamięć modlitewną o niedawno zmarłej pani Barbary Szymańskiej, która ofiarnie, w ciągu 65 lat wspierała w posłudze kapłańskiej Kazimierza Świątka – najpierw jako wieloletniego proboszcza w Pińsku, następnie biskupa, metropolity i kardynała.

Po mszy Świętej wszyscy zebrani pomodlili się w krypcie katedry pińskiej, gdzie jest pochowany kardynał Kazimierz Świątek.

catholic.by

Udostępnij na: