20 lipca w wieku 104 lat zmarła Elżbieta z  Tomaszewska. Jak napisał na Facebooki Maciej Radziwiłł, odeszła osoba niezwykła. Świadek kilku epok, ostatnia żyjąca, dla której  Radziwiłłów w Nieświeżu był po prostu domem.

Elżbieta Radziwiłł. Zdj. ex-press.by

Proboszcz parafii Bożego Ciała w Nieświeżu, ksiądz Piotr Szarko, powiedział w rozmowie z portalem catholic.by, że zmarła wyraziła wolę pochowania jej szczątków w krypcie rodziny Radziwiłłów w nieświeskim kościele. Istnieje one od 400 lat i pochowany jest ojciec śp. Elżbiety.

„Rozmawiałem dzisiaj przez telefon z siostrzeńcem zmarłej Elżbiety Maciejem Radziwiłłem i powiedział, że dziś wieczorem zbierze się rada rodzinna, aby omówić czas i miejsce pochówku zmarłej. To przede wszystkim sprawa rodzinna członków rodziny: Elżbieta, oprócz innych krewnych, ma syna” – dodał ksiądz, który nie wyklucza pochowania  ostatniego właściciela Nieświeża w  krypcie kościoła.

 w intencji śp. Elżbiety Radziwiłłowskiej Tomaszewskiej odbędzie się w kościele Bożego Ciała w Nieświeżu we wtorek 27 lipca o godz. 18.00.

Elżbieta Radziwiłł urodziła się 17 listopada 1917 r. w rodzinie ostatniego właściciela Nieświeża, księcia Albrechta Antoniego Radziwiłła i Angielki  Dorothy Parker-Deacon. Po rozwodzie rodziców mieszkała z matką w Londynie, ale od czasu do czasu przyjeżdżała do Nieświeża, ostatni raz – w 1935 roku.

W 1993 roku ponownie odwiedziła , a w 2009 roku wraz z innymi członkami rodziny Radziwiłłów złożyła nieformalną wizytę w tym kraju.

Według Telegraf.by sama Ełżbieta Radziwiłł powiedziała, że ​​gdyby jej  nie została wydalona z Białorusi przez bolszewików w  roku, teraz tak jak jej ojciec mówiłaby po białorusku z mieszkańcami Nieświeża.

Potomkini słynnego rodu udzielała cennych rad podczas odbudowy zamku w Nieświeżu po pożarze na początku XXI wieku.

 to litewsko- ród magnacki , której przedstawiciele zajmowali w XV-XVIII wieku najwyższe stanowiska państwowe i kościelne. W połowie XVI wieku Radziwiłłowie na ziemiach dzisiejszej Białorusi posiadali min. Dawidgródek, , Kojdanów, , Mir, Nieśwież, Czerniowce, .

oprac. kresy24.pl/fot: ex-press.by

Udostępnij na: