na XI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie

27 stycznia 2024 r. na scenie Instytutu Muzyki – Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.  Było to niezwykłe bogactwo interpretacji całej gamy znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu  dwudziestu sześciu uczestników konkursu chóralnego z Białorusi, Ukrainy i Polski oraz orkiestr i zespołów wokalno-instrumentalnych.

Konkursowe prezentacje chóralne zespołów dziecięcych, młodzieżowych, akademickich i senioralnych z bardzo wysokim poziomem wykonywanych utworów oceniało jury w składzie: przewodniczący prof. dr hab. Dariusz Dyczewski z Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. dr hab. Monika Mielko – Remiszewska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Anna Marek-Kamińska.
Prezentacja Chóru „Kraj Rodzinny” z Baranowicz ( dyrygient Olga Zwiezdowa) nagrodzona została I miejscem w kategorii chórów dorosłych mieszanych w postaci Złotego  Dyplomu z wysoką liczbą punktów –  92,3.

Trzydziesty czwarty rok chór „Kraj Rodzinny” z Baranowicz prezentuje swoją twórczość  w kraju i za granicą. Swoim śpiewem uświetnia najważniejsze wydarzenia  w rodzinnych Baranowiczach i obwodzie brzeskim. Jest także zespołem, stale goszczącym na uroczystościach religijnych, obchodzonych przez wspólnoty katolickie. W okresie świątecznym, w grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. koncerty chóru „Kraj Rodzinny” odbyły się  w kilkunastu kościołach Baranowicz i obwodu brzeskiego a także w Polsce, w Kościele pw.Narodzenia NMP  w Białej Podlaskiej. Podsumowaniem toournee świątecznego chóru „Kraj Rodzinny” stał się koncert w Kosciele pw.  Najświętszej Marii Panny w Darewie, który się odbył 2 lutego, w Święto Matki Bożej Gromnicznej.

„Kraj Rodzinny” w kosciele pw. Najświętszej Marii Panny w Darewie

W 34-letnim dorobku chóru „Kraj Rodzinny” jest udział w wielu konkursach i festiwalach. Do największych swoich osiągnięć chórzyści zaliczają zdobycie m.in.: Nagrody Głównej Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum”, Nagrody Specjalnej TVP na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie w 2006 roku, Złotego Medalu XIII Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie oraz Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Red.

Udostępnij na: