Co roku w lutym redakcja kwartalnika polskiego „Echa Polesia” odwiedza ojczyste strony Tadeusza Kościuszki i dworek w Mereczowszczyźnie. To tutaj 4 lutego 1746 r. urodził się bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał armii USA oraz Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r. Tadeusz Kościuszko w Polsce za zasługi w wojnie z Rosją (zwycięstwa pod Zielencami i Dubienką, 1792 r., w obronie Konstytucji 3 maja 1791r.) został odznaczony jako drugi Polak, orderem Virtuti Militari. Tadeusza Kościuszkę uważa się za jednego z najbardziej znanych bojowników o wolność i demokrację.

 Dworek Kościuszki był spalony podczas walk Niemców i partyzantów  w 1944 roku. Rekonstrukcjia dworku została wykonana dopiero w roku 2004 na podstawie dziewietnastowiecznych rysunków Napoleona Ordy. Parterowy dworek z gankiem, pokryty jest łamanym dachem z dwuspadową strzechą. Tu mieści się obecnie Muzeum Tadeusza Kościuszki, przed którym w 2018 r. odsłonięto pomnik Kościuszki autorstwa Genika Łojki.

Ekspozycje muzealne

 

Obecnie jest to odtworzony folwark z budynkami gospodarczymi, ocembrowaną studnią, zagospodarowanym pobliskim stawem. W Muzeum obejrzeć można meble, książki, fotokopie dokumentów, stroje i inne przedmioty z epoki. A także liczne wizerunki, portrety, obrazy, przedstawiające bohatera. Prawie wszystkie eksponaty – to są kopie. Z czasów Kościuszki zachowała się tylko piwnica, solidnie murowana, Po tych posadzkach wyłozonych kamieniami niewątpliwie chodził mały Tadeusz. W piwnicach  znajduje się ekspozycja sprzętów domowych i  gospodarczych, m.in. starych oryginalnych kołowrotków, drewnianych dzież do wyrabiania ciasta na chleb i wiele innych przedmiotów.

Ekspozycja prac malarskich T. Kościuszki

 

4 lutego w  dworku T. Kościuszki odbyło się  otwarcie nowej ekspozycji muzeum „Tadeusz Kościuszko jako malarz” . T. Kościuszko znany przede wszystkim jako wybitny żołnierz i inżynier fortyfikator, był również utalentowanym rysownikiem. Jesienią 1769 r. wyjechał do Paryża jako stypendysta królewski i rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się mniej znany i rzadziej powszechnie prezentowany zbiór rysunków z kolekcji Muzeum Czartoryskich, wykonanych przez Kościuszkę w trakcie pobytu w Paryżu. Kilkanaście reprodukcji znalazło się na wystawie w Muzeum Kościuszki. To m.in. rysunek Chrystusa na krzyżu, akty kobiece i akty męskie, widoki starożytnych ruin oraz plan założenia parkowo-ogrodowego Czartoryskich. W stałej ekspozycji Muzeum znajduje się 9  fotokopii obrazów i rysunków Kościuszki, wykonanych w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu. Warto odwiedzić nową wystawę Muzeum Tadeusza Kościuszki  w Mereczowszczyźnie, poznać naszego bohatera jako malarza i doświadczyć  jego wielostronnych  zdolności i talentów.

Pomnik T. Kościuszki

Anna Godunowa

Foto Eugeniusz Lickiewicz

Udostępnij na: