31 stycznia na zakończenie karnawału Chór „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach wyruszył na pierwsze po kwarantannie występy do Brześcia i Czernawczyc. Chór zaprezentował program kolęd oraz utwory z programu jubileuszowego, przygotowanego do jubileuszu Chóru – 30-lecia powstania. Uroczystości jubileuszowe  odbyły się 23 sierpnia 2020 r.w Kościele pw.Św.Zygmunta w Baranowiczach. Chór „Kraj Rodzinny” jest znany na Białorusi, w Polsce i za granicami kraju. W ciągu 30 lat „Kraj Rodzinny” uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach. Największe sukcesy  – to główna nagroda  na Festiwalu pieśni sakralnej „Łapskie te Deum”, specjalna nagroda TV PL „Mrągowo 2006”, Złoty Medal podczas XIII Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie, Grand prix Festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie. „Kraj Rodzinny” w r. 2018 prezentował program pieśni patriotycznych podczas uroczystych obchodów Święta Flagi na dziedzińcu  Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uświetniał swoją twórczością  uroczystości jubileuszowe – Jubileusz 30-lecia Związku Polaków na Białorusi, jubileusze Domu Polskiego w Baranowiczach, festyny i odpusty większości parafii rejonu baranowickiego. Dyrygentem chóru „Kraj Rodzinny” i  autorem aranżacji jest Zofia Kot.

Swoje występy chór rozpoczął o godz. 9 w Kościele pw. Świętej Trójcy w Czernawczycach. To jedna  z najstarszych i najpiękniejszych świątyń na Białorusi.Powstała w latach 1583-1585 dzięki Mikołajowi Radziwiłłowi „Sierotce”. Po powstaniu styczniowym Kościół został zabrany katolikom i oddany prawosławnym. W 1914 r. cudowny obraz Matki Boskiej Czernawczyckiej oraz najcenniejsze przedmioty kultu  duchowny wywiózł  w głąb Rosji. Obecnie Kościół jest ośrodkiem życia nie tylko religijnego, ale społecznego i kulturalnego mieszkających w okolicy Polaków. Chór „Kraj Rodzinny” zaśpiewał podczas Mszy Św. , celebrowanej przez ks.dziekana Pawła Chalawkina. Chór także wykonał kolędy: łacińśką „Adeste”, „Zaśpiewaj Jezuskowi”, „Nie było miejsca”, „Kręta droga naprzód”, „W dzwony dzwoń”, „Dlaczego dzisiaj” oraz inne.

W Kościele pw.Podwyższenia Świętego Krzyża w Brześciu  dzięki gościnności ks. proboszcza Antona Ancipienki odbył się wielki koncert Chóru. Kośćiół zdudowano w 1856 r. Po 1945 r. Kościół zamknięto, dokonując w latach 50.jego przebudowy pod muzeum krajoznawcze.W 1990 r. władze miejskie zwróciły Kościół katolikom. We wnętrzu kościoła umieszczony jest słynny obraz Matki Boskiej Ocalenia w sukience z pozłacanego srebra – kopia wizerunku z  rzymskiej bazyliki  Matki Bożej Większej przekazana w Rzymie kasztelanowi brzeskiemu Adamowi Pociejowi przez papieża Klemensa VIII. Chór „Kraj Rodzinny” w wypełnionem po brzegi Kościele  zaśpiewał  podczas Mszy Św.  Na zakończenie  chór zaprezentował wielki  program  jubileuszowy. Widziowie entuzjastycznie wysłuchali utworów: „Nie zastapi Ciebie nikt” ( muz.K.Lipko, sł.M.Dutkiewicza), „Pożegnanie Ojczyzny” (M.Ogiński, opr. Z.Kot), „Piosnka Dudarza”(muz.J.Paderewskiego, sł.A.Mickiewicza, opr.F.Nowowiejskiego), a także Hymnu Chóru „Kraj Rodzinny”.

Po występach chórzyści podziękowali księdzu proboszczowi za gościnę, a Elita Michajłowa, wiceprezes do spraw kultury oddziału brzeskiego obwodowego Związku Polaków na Białorusi, wręczyła chórowi kwaty i wyraziła słowa uznania i wdzięczności  za piękne występy, które  uświetniły mszę niedzielną oraz  ukoronowały tegoroczny okres świąteczny w Brześciu. W imieniu Polaków Brześcia złóżyła gratulację z okazji 30-lecia chóru „Kraj Rodzinny”, podkreślając osobiste zaangażowanie chórzystów w tworzeniu  wysokiego poziomu artystycznego, atmosfery polskiego patriotyzmu.

Anna Jurkowska, Brześć

Udostępnij na: