tytuł książkiUkazała się książka „Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji wierszem” pod redakcją prezesa Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy dr Marka Leszka Krześniaka.

Książka zawiera 42 wierszy Marii Konopnickiej o tematyce kościuszkowskiej i tłumaczenia tych że wierszy na języki białoruski i rosyjski. Książka jest bogato ilustrowana współczesnymi grafikami autorstwa Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego. Esej o Tadeuszu Kościuszce w poezji Marii Konopnickiej napisała Longina Ordon. Na język białoruski wiersze przetłumaczyła Hanna Paniszewa, na język rosyjski – Maryna Paniszewa.

Książka będzie dobrą pomocą dla nauczycieli w szkołach na Białorusi, gdyż pomoże dowiedzieć się o szczegółach działań powstańczych, o bohaterach powstania, o stosunku ludności Rzeczypospolitej do najeźdźców ze Wschodu i Zachodu oraz ich przywódców, zrozumieć wartości  Polaków walczących o niepodległość przez 123 lata niewoli.

11 grudnia 2014 w Muzeum Niepodległości w Warszawie na spotkaniu Wszechnicy Kościuszkowskiej odbyła się pierwsza prezentacja tej książki.

Hanna PANISZEWA

Udostępnij na: