Uczestnicy projektu „Strażnicy Pamięci – 2020” zrealizowali renowację znajdującego się na cmentarzu w Baranowiczach grobu żołnierskiego Ał. F. Uczciwka, ochotnika z Y.M.C.A., Polaka z Chicago. Był to młody Polak, który przyjechał do  Polski by walczyć o niezależność Ojczyzny i zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej, mając zaledwie 23 lata.

Przez ponad 60 lat grobem Uczciwka, wielokrotnie dewastowanego przez „nieznanych sprawców” oraz innymi grobami żołnierskimi na cmentarzu opiekował się Edward Jaroszewicz, mieszkaniec Baranowicz, były łącznik Związku Obrońców Wolności, ostatniej polskiej młodzieżowej organizacji patriotycznej na naszej ziemi. Obecnie Pan Edward ma 89 lat i sztafetę pamięci z jego rąk przyjęli wolontariusze projektu „Strażnicy Pamięci” przy brzeskim obwodowym oddziale Związku Polaków na Białorusi. Konserwacji i remontu grobu w Baranowiczach dokonała  Witalina Podomastka wraz z rodziną.

Odnowiony pomnik na grobie Polaka z Chicago, ochotnika z Y.M.C.A., Ał. F. Uczciwka

 

Projekt „Strażnicy Pamięci” – to  dokumentowanie śladów polskości w obwodzie brzeskim,  zachowanie polskich grobów i cmentarzy w lepszym stanie, inwentaryzacja cmentarzy, konserwacja i renowacja zabytków oraz popularyzacja tych tematów w środowiskach polskich na Białorusi. Koordynatorem Projektu i opiekunem miejsc pamięci narodowej obwodu brzeskiego jest Eugeniusz Lickiewicz. W roku 2020 wolontariusze Projektu wraz z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” zrealizują szereg większych projektów renowacyjnych w polskich miejscach pamięci narodowej.

Red.

Udostępnij na: