16 grudnia 2015 roku w Pinkowiczach odbyła się prezentacja dokumentalnego filmu opowiadającego o poleskiej wyprawie słynnej amerykańskiej podróżniczki Louise Arner Boyd.

Film powstał w ramach projektu „Ścieżkami ekspedycji Louise Arner Boyd”, poświęconego 80-leciu jej wyprawy. Obok filmu, realizatorzy projektu wydali album ze zdjęciami Boyd, a także rozpracowali trasę turystyczną w oparciu o informacje na temat miejscowości, które odwiedziła podróżniczka w latach 30-tych ubiegłego stulecia.

boyd

Louis Arner Boyd jest legendarną podróżniczką amerykańską. Jako pierwsza w świecie kobieta, w wieku 67 lat, przeleciała na Biegunem Północnym, podbiła lodowate ziemie Grenlandii i Antarktyki. I to właśnie dzięki niej świat dowiedział się o Polesiu – kraju bezkresnych bagien i rzek.

Podczas wyprawy Boyd zrobiła ponad 700 unikatowych zdjęć. W przyszłości stały się one częścią jej książki „Polish Countrysides” oraz wystaw fotograficznych przeprowadzonych w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Ekspedycja rozpoczęła się we wrześniu 1934 roku w Pińsku. Tak Boyd opisuje słynny rzeczny jarmark:

„Widziałam w swoim życiu mnóstwo jarmarków w różnych zakątkach świata, ale nigdzie nie widziałam czegoś tak wyjątkowego i ciekawego, co zobaczyłam w Pińsku. To miasto jest skrzyżowaniem szlaków, gdzie ze wszystkich okolic przybywają i spotykają się ludzie, których dzielą dziesiątki kilometrów wody”.

Następnie wyruszyła na poleską prowincję – Pinkowicze, Horodyszcze, Kudricze, Kuradowo, Tupczyce i inne.

Zazwyczaj bagna są opisywane jako coś niebezpiecznego i mistycznego, ale tu tego nie dostrzegłam. Szczególnie po tym, gdy poznałam ludność miejscową. Ci ludzie, mieszkający wśród bagien, tworzą wyjątkowy rdzeń etniczny, który wyróżnia ich wśród reszty,” – pisała w pamiętnikach poleskich podróżniczka.

Polesie od zawsze przyciągało ludzi swoją dziewiczą prostotą, a zarazem odwiecznym spokojem. Louis Arner Boyd nie była wyjątkiem.

Projekt „Ścieżkami ekspedycji Louise Arner Boyd” daje możliwość spojrzenia na Polesie oczami słynnej Amerykanki, a jednocześnie pozwala każdemu z nas odkryć swoje własne Polesie. Album i film o Loise Boyd stały się zjawiskiem w życiu kulturalnym Polesia.

Projekt został zrealizowany przez informacyjno-edukacyjną agencję „Rozwój Instytucjonalny” w Pińsku  przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Mińsku. Inicjatorami i autorami projektu są znani pińscy historycy i krajoznawcy Edward Złobin i Zmicier Kisiel.

Anna Godunowa, Brześć

Udostępnij na: