22 maja b.r. nuncjusz  Apostolski na Białorusi abp Ante Jozić odwiedził katolicką parafię Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Prużanie, gdzie podczas Mszy Św. dokonał poświęcenia obrazu Matki Boskiej Opiekunki lasów.

Autorem i wykonawcą tego unikatowego obrazu jest zasłużony działacz kultury na Białorusi Mikołaj Kużmicz, który m.in. jest znany z tego, że wykonał współczesną replikę cennej relikwii – utraconego podczas II WŚ Krzyża Eufrozyny Połockiej.

Z tej okazji też do Prużan dostarczono jeszcze jedno dzieło mistrza, – poświęcony nieco wcześniej przez biskupa Olega Butkiewicza obraz św. Barbary.

Nuncjusz Apostolski, abp Ante Jozić

Praca nad obrazem Matki Bożej Opiekunki lasów, który został wykonany wg starożytnych technik w stylu bizantyjskim, trwała siedem miesięcy. Podczas wykonania obrazu użyto m.in. złoto, srebro i szlachetne kamienie. Nazwa obrazu podpisana niebieskimi literami w j. łacińskim: „Mater Dei Silvarum Patrona”. Obraz przedstawia figurę Matki Bożej na tle lasów oraz kościoła i Pałacyka Szwykowskich w Prużanie.

Obraz Matki Bożej Opiekunki lasów

Mszę Św. w kościele pw.W.N.M.P. w Prużanie celebrował nuncjusz Apostolski, arcybiskup Ante Jozić. Prużańska parafia dla przedstawiciela Papieża Franciszka stała się też pierwszą, gdzie on poza Mińskiem odprawił Mszę Św. Podczas homilii arcybiskup Ante Jozić zaznaczył: „Dzisiaj zbiera nas wszystkich Matka Boska, przedstawiona jako Opiekunka lasów. Przed obrazem, który niebawem zostanie poświęcony, wznieśmy gorące modlitwy za nasze rodziny, za nasze społeczeństwo, za tych kto cierpi, kto szuka sprawiedliwości, pocieszenia, pomocy i błogosławienia. …Modle się do Pana Boga, by ta ziemia stała się miejscem spotkania i modlitwy pod obroną naszej Najświętszej Matki, Opiekunki lasów”. Na zakończenie Mszy Św. nuncjusz Apostolski skierował słowa wdzięczności i podziękowania do autora obrazu oraz jego ofiarodawcy, który m.in. pochodzi też z tych stron, którzy „dali nam możliwość dzisiaj spotkać się nie tylko razem, ale uszanować naszą Matkę i Opiekunkę lasów właśnie tutaj, na Polesiu, w tym kraju leśnym, który często nazywa wielu „płucami Europy”.

Podczas Mszy św.

Po uroczystościach w Prużanie arcybiskup Ante Jozić prywatnie odwiedził Żyrowice, gdzie modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej Żyrowickiej.

Op.red.

na podstawie www.catholic.by

Udostępnij na: