16 listopada w  Pałacu Juliana Ursyna Niemcewicza w Skokach  odbył  się pierwszy Bal Niepodległościowy, zorganizowany przez Polską Szkołę Społeczną im.I.Domeyki, instytucję kulturalną „Uścisk dłoni” we współpracy z Muzeum J.U.Niemcewicza.

Julian Ursyn Niemcewicz, nasz wybitny Rodak,  był jednym z budowniczych polskiej Niepodległości. Żołnierz i poeta, historyk i ogrodnik, powieściopisarz i adiutant Tadeusza Kościuszki, wytrawny orator i hodowca koni, pierwszy Polak, który otrzymał obywatelstwo USA i gorliwy polski patriota, współtwórca Konstytucji 3 maja i  komediopisarz,  oraz ten, który przywrócił pamięć o zapomnianej „Bogurodzicy” i poezji Kochanowskiego, twórca pieśni historycznych.  

Rodzina Niemcewiczów wybudowała ten dom w 1777 roku, przedtem mieszkała w drewnianym domu obok. W tym Pałacu 15 grudnia 1917 roku był podpisany pokój pomiędzy Sowiecką Rosją i Niemcami. Tak była wstrzymana Pierwsza Wojna Światowa. W tamtych latach sam Pałac był tajną rezydencją  księcia Bawarskiego Leopolda. Tu przygotowywano Pokój Brzeski. Potomkowie Niemcewiczów  mieszkali tu do 1939. Właścicielem folwarku Skoki w dwudziestoleciu międzywojennym był m.in. Jan Ursyn Niemcewicz, pierwszy w II RP  prezydent Brześcia, polski działacz polityczny i społeczny. 10 lat temu Pałac został odrestaurowany. W 2014 r. w wyremontowanym Pałacu Niemcewiczów  otworzyło gościnnie drzwi nowe Muzeum, a jego dyrektor Sergiej Semieniuk organizuje tu wystawy, prezentacje i liczne uroczystości tematyczne.

Pomysł Balu Niepodległościowego powstał w lipcu br. po powrocie młodzieży Polskiej Szkoły Społecznej im.I.Domeyki wraz z nauczycielką dr Julią Chodyniuk ze szkoleń liderskich w Warszawie. Przygotowanie Balu trwało ponad 3 miesiące. Przez nauczycielkę, rodziców i uczniów został napisany scenariusz, przedstawiający polską drogę do Niepodległości. Scenariusz prezentuje kolejne epoki historyczne – znaki i kamienie milowe Niepodległości  oraz  wybitne postacie polskich bohaterów. Bal rozpoczął sam gospodarz – w postaci Juliana Ursyna Niemcewicza, później pojawiali się Tadeusz Kościuszko, Romuald Traugutt,  na końcu – Marszałek Józef Piłsudski. W każdym bloku tematycznym uczniowie PSS im.I.Domeyki prezentowali kulturę muzyczną  epoki, jej choreografie, stylistykę, w specjalnie wykonanych kostiumach historycznych. 7 tańców historycznych – m.in. polonez, menuet, walc, podegras, przygotował z uczniami choreograf Jarosław Dziemianow, który na próby dojeżdżał aż z Warszawy. Ogromną determinacją wyróżniła się praca Olega Janczuka i Anastazji Wieczorko, Romana Guraluka i Heleny Medwed, Włądysława Tumanowicza i Marii Bobrowej, Ilii Łuki i Olgi Sapunowej, Nikity Olejnika i Eweliny Kaczaluk, Dymitra Czeczewicza oraz wielu innych uczniów, którzy przez 3 miesiąca „przeżywali” polskie drogi do Niepodległości. Szczególnego wsparcia udzielił podczas przygotowań Balu  jeden z rodziców ucznia  Walenty Janczuk.

Na Bal Niepodległościowy przyjechało dużo gości, wśród nich: Piotr Kozakiewicz, Konsul Generalny RP w Brześciu z Małżonką Aleksandrą, Agnieszka Fiałkowska, Attache kulturalny Wydziału Współpracy z Polakami na Białorusi Konsulatu RP w Brześciu, Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut, członek Rady Naczelnej i znany dziennikarz, Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB, Alina Jaroszewicz, prezes oddziału brzeskiego obwodowego ZPB, redaktor naczelny kwartalnika „Echa Polesia”, założycielka i wieloletni dyrektor PSS im.I.Domeyki, Elita Michajłowa, wiceprezes  ds. Kultury oddziału brzeskiego obwodowego ZPB, dr inż. Tomasz Grudniewski, prorektor  ds. Międzynarodowych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Izabela Adamowicz-Łogwińska, koordynator sekcji promocji i rekrutacji Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Teresa Puńko, prezes UTW „Uscisk dłoni”,  Anna Godunowa, dyrektor PSS im.I.Domeyki, Alicja Łankiewicz, prezes oddziału ZPB w Tomaszówce, Eugeniusz Lickiewicz, członek Rady Naczelnej ZPB, opiekun miejsc pamięci narodowej obwodu brzeskiego. Część artystyczną Balu uświetnił   występ chóru „Uścisk dłoni”, który zaprezentował program pieśni patriotycznych.

Podczas  uroczystego rozpoczęcia Balu mistrzowie ceremonii oddali głos gościom honorowym. W swoim wystąpieniu Alina Jaroszewicz powiedziała o 1000-letniej tradycji polskiej niepodległości: Przytoczyła  słowa ks. Stanisława Konarskiego, napisane w 1733 roku: „Rzeczpospolita jest najwyższą panią swych praw, niepodległej jakiejkolwiek władzy obcych monarchów. Godność i korzyści Rzeczypospolitej nie powinny być podporządkowane obcym interesom”, które  są aktualne i dzisiaj dla Polski, Europy i  Białorusi.  Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz  jak zawsze  błyskotliwie zaprezentował  obraz tych burzliwych lat odzyskania i budowania  niepodległości 1918-1921. Sens odzyskanej niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez wieki, ani tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory. Andżelika Borys  powiedziała, jaką cenę Naród Polski zapłacił za odzyskaną niepodległość, że polska wolność „krzyżami się mierzy”. A potem rozpoczął się prawdziwy bal – Bal Niepodległościowy w Pałacu Juliana Ursyna Niemcewicza w Skokach.

Bal Niepodległościowy był  piękną ucztą dla ducha. Wkrótce na stronie www.echapolesia.pl  zostanie zamieszczony film, przygotowany przez naszych kolegów Olgę i Andrzeja  Wasilewiczów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z balu także w rubryce <Fotoreportaże>.

 

Red.

Udostępnij na: