Prezentujemy Czytelnikom prace różańskiego mistrza wycinanki Jurija Małyszewskiego.
Urodzony w Niżniedźwińsku na Dalekim Wschodzie, wrócił do Różany, miasteczka swoich przodków.
W latach 80-ch, po ukończeniu szkoły średniej, był pomocnikiem, fotografem i kronikarzem ks. Michała Woronieckiego. A także jego ulubionym uczniem.
To ks. Michał nauczył Jurija podstaw wycinanki, niezwykłej techniki „wydzieranki różańskiej”.
Jest to technika wydzierania rysunku nożem, prawie nie korzystając z nożyczek.
Wycinanki Jurija Małyszewskiego łączą w sobie symbolikę ludową z chrześcijańską i szlachecką, przeplatają się w nich krajobrazy rodzinne Puszczy Różańskiej i perły miejscowej architektury, osadzone w różnych epokach historycznych.
Te prace pokazują fenomen tworzenia z dostępnego materiału dzieł sztuki służących do dekoracji, opowiadających o kulturze i historii ziemi ojczystej, o bohaterskich walkach.
Jurij Małyszewski jest dziś znanym na Białorusi mistrzem wycinanki historycznej, uczestnikiem licznych wystaw i wernisaży, pedagogiem, przekazującym swoją wiedzę i umiejętności młodemu pokoleniu różaniaków.
Dzięki głębokiemu osadzeniu w lokalnej kulturze, walorom estetycznym, symbolicznym i wreszcie użytkowym, prace Jurija Małyszewskiego są żywym i pięknym świadectwem łączności pokoleń, kontynuacji zapomnianej już prawie sztuki wycinanki historycznej.
Red.