Brzeski zespół ludowy „Karolinka” w tym roku świętuje swój srebrny jubileusz. Za ćwierć wieku tańczyło i śpiewało w nim prawie 2000 osób. Twórcami oraz niezastąpionymi kierownikami zespołu są Walentyna i Jan Trzeciakowie.

Po raz pierwszy występ zespołu „Karolinka” odbył się 3 maja 1991 roku. Jego twórczość reprezentuje regionalną kulturę polską i słowiańską. Przez 25 lat swojej działalności „Karolinka” brała udział w licznych festiwalach i imprezach, m.in. w festiwalach w ramach programu rozwoju kultur narodowych „UNESCO”, w festiwalach folklorystycznych w Niemczech, Polsce, Kanadzie, na Litwie, na Ukrainie i wielu innych krajach – zawsze wracając do domu ze zdobytymi nagrodami i odznaczeniami.351-70

Obecnie zespół „Karolinka” jest brzeskim folklorystyczno-etnograficznym stowarzyszeniem. Podczas koncertu jubileuszowego, który odbył się w Brześciu 21 maja b.r. na Sali Centrum społeczno-kulturowego, widzowie zobaczyli na scenie młodych artystów i tych sprzed 25 lat. Jubileuszowy koncert „Karolinki” swoją obecnością zaszczycili wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc oraz ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik. Nagrody zespołowi wręczyli przedstawiciele władz miejskich i obwodowych oraz organizacji społecznych.

 

Iwan Czajczyc

Tłum.Eugeniusz Lickiewicz

Udostępnij na: