Kondraciuk_malarstwo23 maja 2013 r. w Witebsku odbyło się otwarcie drugiej personalnej wystawy Andrzeja Kondraciuka, artysty z Brześcia, członka Towarzystwa Plastyków Polskich „Mostek”. Nowa wystawa składa się z 52 prac, wykonanych w technikach pasteli, grafiki, rysunku. Są to portrety, pejzaże, martwa natura, kompozycje kwiatowe. Z daleka można było dostrzec żywe, jaskrawe kolory przeważające na większości prac, także szare, rysowane ołówkiem prace, które skłaniały do refleksji.

Obraz, jako dzieło, jest środkiem komunikacji miedzy artystą a odbiorcą, artysta stara się pokazać odbiorcy to, co dla niego jest ważne, o czym marzy, co sprawia mu radość i co kocha. Natomiast odbiorca oglądając dzieło artysty, mimo że nic o nim nie wie, patrząc na obraz spostrzegnie przesłanie autora, może nawet w jakiś sposób się do niego upodobni. Oglądając właśnie tę wystawę zauważyłam, że każda praca z osobna starała się pokazać to, co w niej najważniejsze, każda z nich miała w sobie coś, co przyciągało oglądającego do dłuższego przyjrzenia się i zastanowienia nad przesłaniem owej pracy.

Kondraciuk_malarstwoNie trzeba było być wielkim wróżbitą, aby odgadnąć nastrój autora danej pracy, zdradzały go jego pojedyncze pociągnięcia pędzlem, cała kompozycja obrazu zdawała się być odzwierciedleniem duszy artysty. Każda praca artysty w pewnym stopniu jest kawałkiem duszy i serca, czymś co dla niego ma wielkie znaczenie, czym chce się podzielić z innymi. Wystawa prac Andrzeja Kondraciuka potrwa do 8 czerwca br.

Anna Jurkowska

Udostępnij na: