Serfując po Internecie natrafiłam na Państwa stronę internetową, a na  niej na artykuł „Polski ruch oporu na Polesiu w latach 1939-1941”. Ku mojemu zaskoczeniu natrafiłam w tekście na nazwisko mojego dziadka Bolesława Florczuka. W tekście jest Flerczuk, a prawidłowo nazwisko dziadka brzmi Florczuk.
„W obwodzie brzeskim POW poza Brześciem występowała na terenie siemiatyckiego, kleszczelskiego i wysokowskiego rejonów. Mianowicie tu na stopie nielegalnej do aresztowania przebywał jeden z czołowych działaczy grodzieńskiej POW Paweł Komar. Kierownikiem POW w Siemiatyczach funkcjonariusze NKWD nazywają Józefa Zawadzkiego. W siemiatyckim rejonie, według wszelkiego prawdopodobieństwa, P. Komar nawiązał kontakt z Legią Podlaską (Legionem Podlaskim), organizacją obejmującą były powiat bielski województwa białostockiego, w tym rejony siemiatycki, kleszczelski oraz wysokowski wówczas należące do obwodu brzeskiego, a także nie wykluczono, że i z Batalionami Śmierci Strzelców Kresowych.[8] [8] W rejonie Siemiatycze P. Komar poprzez Kazimierza Różańskiego spotkał się z komendantem jakiejś organizacji Bolesławem Flerczukiem. Zawerbował go niejaki por. Miewżyński. Organizacja liczyła 40 osób, komórką podstawową była „trójka”. Prawdopodobnie nazwisko Miewżyński jest zniekształconyn nazwiskiem Mierczyńskiego – komendanta BSSK. ANRB, f.4, op.21, d.2079, k.55 – 56.”

Bolesław Florczuk
Bolesław Florczuk

Dziadek został aresztowany przez NKWD w Siemiatyczach 4 lub 5 sierpnia 1940r. Osadzono Go w twierdzy brzeskiej, gdzie 28 stycznia 1941r. został skazany na śmierć przez rozstrzelanie z art. 64, 76 kk. Dysponuję kopiami dokumentów potwiedzających ten fakt. Niestety dalsze losy dziadka nie są mi znane, można tylko domniemywać, że trafił do Mińska i tam stracił życie. 20 czerwca 1941r. wywieziono na Syberię Jego żonę Stanisławę z 3 dzieci: Stasią, Marysią i Jasiem oraz ojca Konstantego, który zmarł 20 lutego 1943r. w Nowikowie w obwodzie Narym, w parabelskim rejonie, tomskim województwie. Pozostali członkowie rodziny powrócili do Polski 6 marca 1946r.

Na stronie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, w dokumencie BBP.0601.2.2012 pod nazwą „Lista obywateli polskich mogących figurować na tzw. białoruskiej liście katyńskiej” dziadek figuruje na 203 pozycji.
„203. Florczuk Bolesław, o. Konstanty, m. Albina, ur. 10.11.1902, technik budowlany, aresztowany 05.08.1940 Siemiatycze, pow. Bielsk Podlaski, więzienie Siemiatycze, więzienie Brześć, zaginiony 1940”.
Dołączam zdjecie dziadka oraz dokumenty, które pozyskałam z archiwów. Od lat poszukuje śladów mojego dziadka, chciałabym poznać miejsce jego pochówku, poznać jego losy.
Będę bardzo zobowiązana za odpowiedź,
pozdrawiam
Beata Goławska

bolek3

Udostępnij na: