Nad brzegiem rzeki Łósośny w 7 km od grahicy z Polską leży niewielka wieś Korobczyce. Hiistoryczna nazwa wsi – Rostowlany, które znane są od XVIw., nowa  nazwa wsi powstała ponad 200 lat temu. Obecnie wieś słynie z jednego z najpiękniejszych na Białorusi kompleksu agroturystycznego. Nazywają go muzeum pod otwartym niebem. Zwiedzić tu można także  tatarski cmentarz, pozostałość młynu, cerkiew pw. Św.Sofii Słuckiej.

Wieś Korobczyce z lotu ptaka

 

W Korobczycach  w sierpniu br. odbył się także XII tradycyjny plener rzeźbiarzy. Wzięło w nim udział 7 artystów z różnych regionów Białorusi. Wsród nich także Anatol Turkow, artysta z Kamieńca.

Plener był poświęcony wybitnym postaciom  naszej historii:  Stefanowi Batoremu, Królowej Bonie, Elizie Ożeszkowej, Antoniemu Tyzenhauzowi. Artyści powinni byli stworzyć swoje autorskie wizje  postaci, znanych z licznych obrazów, ilustarcji, rzeźb.

Anatol Turkow i rzeźba Elizy Orzeszkowej

Anatol Turkow zabrał się do realizacji rzeźby Elizy Orzeszkowej. Do naszych dni dotarło kilka wizerunków  wybitnej polskiej pisarki. Anatol Turkow wydrukował kilka jej portretów, ale także zapoznał się bliżej z jej życiem i twórczością, sięgnął po informacje o modzie i fryzurach damskich z tamtego okresu, by zwizualizować obraz kobiety swojego czasu. Rzeźba Elizy Orzeszkowej jak i rzeźby innych autorów pozostaną w Korobczycach  na  placu.

 

Opr. red.

Udostępnij na: