Z okazji zakończenia roku szkolnego w szkołach polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Agata Kornhauser-Duda odbyła dzisiaj rozmowę on-line z dyrektorami, nauczycielami i uczniami społecznych placówek

Rozmowa Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z dyrektorami, nauczycielami i uczniami polskich szkół na Białorusi

Spotkanie prowadziła Andżelika Borys, Prezes Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. – Bardzo się cieszę, że przez ostatnie pięć lat wielokrotnie miałam okazję gościć Polaków z Białorusi w Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Jest to dla mnie ogromnie ważne doświadczenie. Mogłam przekonać się, jak prężnie Państwo działają i jak wspaniale, mimo obiektywnych trudności, rozwija się oświata polskiej mniejszości na Białorusi – mówiła Małżonka Prezydenta.

Nieoficjalnie szacuje się, że na Białorusi może mieszkać ok. 1,1 mln. osób polskiego pochodzenia. W czwartek Małżonka Prezydenta rozmawiała z dyrektorami społecznych szkół polskiej mniejszości na Białorusi w Grodnie, Lidzie, Wołkowysku, Mińsku, Borysewie, Mozyrzu, Dzierżyńsku, Baranowiczach, Mohylewie i w Brześciu. – Ogromnie dziękuje Państwu za to, że wychowują Państwo młodych ludzi w duchu patriotyzmu, prawdziwej miłości do Ojczyzny ich przodków – podkreśliła Małżonka Prezydenta. Dzisiaj miało miejsce zakończenie roku szkolnego, które ze względu na trwającą pandemię odbyło się on-line. – Zakończenie roku szkolnego dla każdego ucznia jest zawsze miłym i radosnym momentem, bo zaczynają się wakacje. Wszystkim dzieciom i nauczycielom życzę udanego wypoczynku – mówiła Pierwsza Dama, dziękując za możliwość uczestniczenia w spotkaniu.

Podczas czwartkowej wideokonferencji pedagodzy przedstawili działalność swoich placówek, a uczniowie wystąpili z krótkimi programami wokalnymi, tanecznymi i recytatorskimi. – Jako nauczycielka wiem, ile zaangażowania i trudu wkłada się w wychowanie młodych ludzi i przekazywanie im wiedzy. Jednak to, co zawsze robi na mnie ogromne wrażenie to fakt, że w Państwa szkołach jest zawsze miejsce na to, by młodzież rozwijała swoje zainteresowania i talenty – stwierdziła Małżonka Prezydenta. Podopieczni placówek prowadzących nauczanie w języku polskim są laureatami konkursów recytatorskich i ortograficznych, a także olimpiad z języka polskiego i historii naszego kraju organizowanych w Polsce i na Białorusi. Wielu młodych ludzi planuje studiować na polskich uczelniach i związać swoją przyszłość z Polską. Przy wielu szkołach działają dziecięce zespoły artystyczne, drużyny harcerskie czy sportowe.

Podczas rozmów z Małżonką Prezydenta dzieci opowiadały o wyniesionej z domów rodzinnych polskich tradycjach, nauce języka polskiego i wycieczkach do największych polskich miast, o występach na festiwalach i udziale w olimpiadach. Wiele placówek współpracuje ze szkołami patronackimi w Polsce, a uczniowie opiekują się miejscami polskiej pamięci na Białorusi, za co Małżonka Prezydenta serdecznie dziś podziękowała. – Słuchając, jak pięknie uczniowie mówią po polsku mogę ze szczerego serca powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem pracy nauczycieli – dodała Małżonka Prezydenta, podkreślając jednocześnie trud uczniów i wkład rodziców. – Jest to wielka praca nauczycieli i zasługa rodziców, którzy pielęgnują język polski. To jest też zasługa uczniów, którzy chcą poznawać swoje korzenie i związać przyszłość z Polską – uzupełniła. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła zasługi Związku Polaków na Białorusi w działaniach na rzecz zachowania polskiej tożsamości i pielęgnowania polskiej kultury, języka, przekazywanie często bardzo trudnej historii Polski.

W związku z pandemią młodzi ludzie angażowali się w szycie maseczek i kombinezonów dla pracowników medycznych. Dzisiaj, w ramach wsparcia i solidarności z Polakami mieszkającymi na Białorusi i Litwie oraz obywatelami tych państw, Polska przekazała na rzecz obu krajów 11 000 przyłbic. Podjęcie tej inicjatywy możliwe było dzięki bardzo dobrej współpracy administracji rządowej z sektorem pozarządowym. Zakup przyłbic został w pełni sfinansowany przez Polską Fundację Narodową.

W czwartkowej rozmowie uczestniczył również Konsul Generalny RP w Grodnie, Jarosław Książek. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. (KS)

www.prezydent.pl

Udostępnij na: