Rekordowa liczba, bo aż pięciu uczestników I etapu XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który odbył się w dniach 14-15 grudnia na Białorusi, zakwalifikowało się do udziału w II etapie najbardziej prestiżowego tego typu konkursu w Polsce.

, będący oficjalnym partnerem na Białorusi Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, przeprowadził 14 grudnia w Lidzie i 15 grudnia w Baranowiczach I etap, czyli de facto eliminacje do finałowego konkursu, tego prestiżowego wydarzenia o charakterze religijno-kulturalnym, które odbędzie się w dniach 9-12 stycznia 2020 roku w Będzinie.

Do siedziby Oddziału ZPB w Lidzie w sobotę, 14 grudnia, przybyli najlepsi z najlepszych na Białorusi wykonawcy pieśni o tematyce bożonarodzeniowej w młodszej kategorii wiekowej. Ogółem do konkursu, przeprowadzonego dla dzieci do lat 13 z całej Białorusi, przystąpiło 31 dziecięcych zespołów i młodych solistów, reprezentujących wszystkie regiony kraju.

Profesjonalne jury na czele z dr hab. Teresą Krasowską, będącą adiunktem w Zakładzie Chóralistyki Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, miało niełatwe zadanie, gdyż poziom konkursowiczów okazał się niezwykle wysoki, co sprawiło, iż w dziecięcej kategorii wiekowej do udziału w II etapie jurorzy musieli zakwalifikować aż dwa, startujące w konkursie, zespoły. Mimo różnorodności geograficznej pochodzenia uczestników konkursu, okazało się, że najlepsi na Białorusi młodzi wykonawcy kolęd i pastorałek mieszkają na wschodzie kraju i pochodzą z Mozyrza i Kalinkowicz (obwód homelski). Jurorzy docenili bowiem wysoki poziom wykonania i kulturę artystyczną dwóch zespołów z tej miejscowości – zespołu dziecięcego „Mozyrskie Iskierki” oraz młodszej grupy wokalnej, znanego naszym czytelnikom zespołu „Recha”, będącego laureatem kilku organizowanych przez ZPB konkursów muzycznych.

Nieco mniejsza, bo osiemnastoosobowa stawka dorosłych konkursowiczów przystąpiła 15 grudnia do przeglądu, który odbył się w Domu Polskim w Baranowiczach. Tutaj jurorzy musieli wybierać laureatów oraz wykonawców, kwalifikujących się do II – finałowego – etapu, wśród sześciu solistów i kilkunastu zespołów, w tym – trzech chórów mieszanych. Po trwającym przez kilka godzin przesłuchaniu konkursowym, jurorzy potrzebowali około godzinę, aby przedyskutować swoje wrażenia i podjąć ostateczną decyzję.

Jury festiwalu

W Koncercie Galowym, który poprowadziła członkini jury i wiceprezes ZPB ds. Kultury  wystąpili zdobywcy „przepustek” II etapu Konkursu. Wśród solistów Białoruś w międzynarodowym wymiarze mistrzów śpiewania kolęd i pastorałek w Będzinie będzie reprezentować wybitna przedstawicielka polskiego środowiska muzycznego miasta Mińska, kompozytor i wokalistka  ze stołecznego oddziału ZPB. Występ konkursowy Heleny Abramowicz w Baranowiczach okazał się nie tylko doskonały pod względem wokalnym, lecz również najbardziej widowiskowy. Solistka wystąpiła bowiem pod żywy akompaniament, który zapewnił jej zespół instrumentalny, składający się z czternastu muzyków.

Helena Abramowicz

Dwie kwalifikacje do Będzina zdobyli dorośli artyści, śpiewający zespołowo. Okazali się nimi uczestnicy zespołu wokalnego „Polonez” (Oddział ZPB w Mińsku) oraz chórzyści z baranowickiego chóru „Kraj Rodzinny”. Ostatni zespół artystyczny już triumfował w Będzinie w 2014 roku, więc musiał wziąć pięcioletnią pauzę, nałożoną przez regulamin Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, aby wystartować w konkursie ponownie.

Chór „Kraj Rodzinny”

 

Zespół wokalny „Polonez”

Poza nominacjami, premiowanymi „przepustkami” do Będzina, jury przeglądu w Baranowiczach przyznało startującym w nim artystom I, II i III miejsca. Ich zdobywcami zostali:

Wśród solistów:

Wioletta Kolendowicz (Oddział ZPB w Grodnie) – I miejsce;

Wioletta Kolendowicz

 (Oddział ZPB na osiedlu „Mołodiożny” w Lidzie) – II miejsce;

Bożena Worono

Aleksander Krywicki (Oddział ZPB w Rosi) – III miejsce.

Aleksander Krywicki

Wśród zespołów i chórów:

Zespół wokalny „Harmonia” (Oddział ZPB w Słonimiu) – I miejsce;

Zespół wokalny „Harmonia”

Zespół wokalny „Tęcza” (Oddział ZPB w Mińsku) i chór mieszany „Przyszłość” (parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Nowej Myszy) – II miejsce ex aequo;

Chór mieszany „Przyszłość”

Zespół Rodzinny „ArtStudio „Niespodzianka” (Oddział ZPB w Mińsku) – III miejsce.

Zespół Rodzinny „ArtStudio „Niespodzianka”

Jury przyznało też dwa Wyróżnienia, które otrzymały: zespół wokalno-instrumentalny „Młode Babcie” (Oddział ZPB w Mińsku) oraz chór mieszany „Nadniemeńskie melodie” (Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ZPB w Grodnie).

Zespół wokalno-instrumentalny „Młode Babcie”

 

Chór mieszany „Nadniemeńskie melodie”

Ogółem w białoruskich eliminacjach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika wystartowało blisko pięćdziesiąt zespołów i solistów. Aż pięciu z nich udało się zakwalifikować do finału konkursu, co stanowi rekordową liczbę reprezentantów z Białorusi w tym prestiżowym wydarzeniu!

W ubiegłym roku Białoruś również wysłała do Będzina rekordową liczbę reprezentantów, zdobywając cztery kwalifikacje do finału. – Poziom wokalny i artystyczny uczestników przeglądów na Białorusi rośnie z roku na rok – powiedziała portalowi Znadniemna.pl przewodnicząca jury I etapu XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika na Białorusi , dodając żartem, że jeśli tendencja się nie zmieni, to artyści z Białorusi wkrótce będą stanowić większość wśród konkursowiczów, występujących w Będzinie.

W organizacji I etapu XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika na Białorusi oficjalnego partnera wydarzenia – ZPB – wsparły: podczas przeglądu w Lidzie –, a w Baranowiczach – .

Znadniemna.pl

Foto: Edward Gołosunow

Udostępnij na: