18 grudnia 2018 roku odbyła się popularno-naukowa konferencja pt. Polska. Korzenie, z których wyrastamy, mająca na celu przybliżenie postaci Papieża Jana Pawła II, zorganizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Uścisk dłoni” oraz  Polską Szkołę Społeczną im.I.Domeyki. Honorowymi gośćmi byli wicekonsul Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu Jerzy Grymanowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku ks. Andrzej Ryłko, redaktor naczelny „Ech Polesia” Alina Jaroszewicz, kierownik Działu Literatury Zagranicznej Obwodowej Biblioteki Publicznej im. M. Gorkiego w Brześciu Pani Tatiana Nałobina.

Podczas konferencji zostały wygłoszone referaty opowiadające o Papieżu z różnych perspektyw. O spotkaniach Papieża z młodzieżą opowiedziała wykładowca  PSS im.I.Domeyki  Julia Marczuk.

Julia Marczuk

Specjalnie dla konferencji Dział Literatury Zagranicznej Brzeskiej Biblioteki Obwodowej im. Maksyma Gorkiego zorganizował wystawę „Jan Paweł II – pisarz, papież”, na której znalazły się książki związane z osobą Jana Pawła II. Wystawę przedstawiła pani Tatiana Nałobina, kierownik Działu Literatury Zagranicznej.

Tatiana Nałobina, kierownik Działu Literatury Zagranicznej

Następnie redaktor naczelny „Ech Polesia” Pani Alina Jaroszewicz zaprezentowała zdjęcia z wyjazdu na spotkanie z Papieżem i podzieliła się wspomnieniami o spotkaniach naszych rodaków z Janem Pawłem II, nadając spotkaniu odrobinę sentymentu oraz atmosfery rodzinności.

Główne wątki myśli filozoficznej Karola Wojtyły przedstawiła Szebanowa Irena, dając okazję do zapoznania się z fascynującym światem jego myśli, głównym tematem jego filozofii, którym był człowiek, jego wolność i moralność..

Ojciec Święty, już zanim został Papieżem, nie stronił od żartów, niejednokrotnie odnoszących się do niego samego. O ciekawostkach z życia, dowcipach i śmiesznych historiach z udziałem Papieża opowiedziała dr Julia Chodyniuk, wykładowca  PSS im.I.Domeyki.

Dr Julia Chodyniuk

O miłości do Ojczyzny Papieża wygłosiła referat prezes Społecznej Instytucji Kulturalno-oświatowej „Uścisk dłoni” Teresa Puńko.

Chór „Uścisk dłoni” zaprezentował ulubione pieśni Ojca Świętego Barkę oraz Góralu, czy ci nie żal.

Chór „Uścisk dłoni”

Rektor Seminarium Duchownego w Pińsku ks. Andrzej Ryłko wystąpił z referatem pt. Rola społeczna i światopoglądowa Jana Pawła II.

Rektor Seminarium Duchownego w Pińsku ks. Andrzej Ryłko

Wszystkim występom towarzyszyły prezentacje multimedialne, filmiki, nagrania i zdjęcia z Papieżem. Na samym końcu imprezy został pokazany krótki film o ostatnich dniach życia Jana Pawła II, po obejrzeniu którego wzruszenie publiczności osiągnęło apogeum i wielu z obecnych na sali nie mogło powstrzymać łez. Postać Świętego dotknęła każdego, kto przyszedł na konferencję, każdy dowiedział się czegoś nowego o Papieżu, spojrzał na niego z nowej perspektywy, poznał z innego boku.

Dr Julia Chodyniuk, Brześć

Udostępnij na: