Szanowni Państwo.

Już za tydzień, podczas PolArt2018 Brisbane Festival, w Redland Performing Arts Centre (Queensland, Australia) odbędą się dwa niezwykłe pokazy Koncertu Niepodległości „Poland” (28.12.2018) oraz Projekt Arboretum in Australia (30.12.2018). 
Koncert Niepodległości to wyjątkowy projekt muzyczny organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz m.in. także na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Wydarzenie prezentuje współczesne, hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych ukazane na tle opowieści o walce Polaków za wolność innych narodów. Projekt dedykowany jest Polonii oraz Polakom zagranicą. Dorobek koncertu to ponad 120 współczesnych aranżacji hybrydowych dawnych pieśni patriotycznych i wojskowych, wykonywanych przez międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych. Łącznie, przez który przewinęło się ponad 200 muzyków klasycznych, jazzowych rockowych z Polski, Ukrainy, Armenii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii.  Koncerty w Australii wykonane zostaną przez skład polsko-australijskich jazzmanów, muzyków klasycznych i tradycyjnych.
Towarzyszący Koncertowi Niepodległości, koncert Projekt Arboretum to wydarzenie pielęgnujące muzyczne dziedzictwo obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Prezentowane jest ono w formie współczesnych aranżacji hybrydowych pieśni tradycyjnych połączonych z baśniowo-etnograficzną opowieścią o życiu na dawnej wsi.
Organizowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy z PolArt2018 Brisbane koncerty w Australii odbywają się w ramach międzynarodowej trasy obu wydarzeń Polska | Litwa | Łotwa | Ukraina | Australia. Realizacja Koncertu Niepodległości „Poland” w Australii odbywa się dzięki dofinansowanie Senatu Rzeczypospolitej i w ramach wspierania Polonii i Polaków poza granicami. Projekt uzyskał także wsparcie Polskich Linii Lotniczych LOT.
Trasa odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości co szczęśliwie zbiegło się z 10-leciem Koncertu Niepodległości i 5-leciem Projektu Arboretum. Tournée poprzedzone zostało serią koncertów w Polsce (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Kruszyniany, Mrągowo, Westerplatte, Amfiteatr Bemowo w Warszawie, Tarnów). W ramach trasy międzynarodowej odbyły/odbędą się m.in. następujące wdarzenia:
  • Koncert Niepodległości „Poland” w Australii ramach PolArt 2018 Festival (Brisbane, 28.12.2018).
  • Projekt Arboretum in Australia w ramach PolArt 2018 Festival (Brisbane, 30.12.2018).
  • X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” (Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 11.11.2018),
  • Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” (Wilno, 16.11.2018)  ,
  • Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” (Dyneburg/Daugavpils, 20.11.2018)
  • Projekt Arboretum „Mazury i Podole” (Lwów, 6.05.2018)

Pełna informacja o powyższych koncertach na stronach:

z wyrazami szacunku
Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

tel. +48 601-130016

Organizator Koncertu Niepodległości
Wydawca portalu Śpiewnik Niepodległości 

Organizator Projektu Arboretum

Udostępnij na: