Konkurs pod takim tytułem w drugiej połowie 2017 roku, adresowany dla dzieci i młodzieży polskiej, mieszkających na Białorusi, Ukrainie, Litwie i Łotwie przeprowadziła Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie”.

W obwodzie brzeskim udział w konkursie wzięli uczniowie PSS im. I. Domeyki w Brześciu oraz Ośrodka Nauczania Języka Polskiego w Peliszczach, dla których w październiku ub. roku brzeski obwodowy oddział ZPB zorganizował szkolne wyjazdy plenerowo-fotograficzne do zabytkowych miejsc, utrwalonych przez artystę. W składzie dwóch kilkuosobowych grup uczniowie zwiedziły szereg miejscowości w obwodach brzeskim i grodzieńskim: Iszkołdź, Zaosie, Nowogródek, Słonim, Różany, Kosowo, Łyskowo, Prużany, Kamieniec.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, na który wpłynęło 158 prac z Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy, przez Juri Konkursu pod koniec grudnia 2017 roku zdecydowano o przyznaniu nagród 15 laureatom: 2 nagrody za I miejsce w postaci aparatów fotograficznych, 3 nagrody (tablet wraz z albumem) za II miejsce oraz 3 nagrody (tablet) za III miejsce. 7 prac wyróżniono albumami. Dodatkowo 30 prac wyróżniono dyplomami oraz książkami o tematyce fotograficznej.

“Pałac Sapiehów w Różanie” (Daria Korneluk)

Pierwsze miejsce w Konkursie za pracę “Pałac Sapiehów w Różanie” przyznano Darii Korneluk (PSS im. I. Domeyki), jedno z II miejsc – Dominice Pilipczuk (PSS im. I. Domeyki) za pracę “Chwała na wysokości, a pokój na ziemi”, jedno z III miejsc także Dominice Pilipczuk za pracę “Jesienne spojrzenie. Dworek Mickiewiczów” oraz Karolinie Mickiewicz (Ośrodek w Peliszczach) za pracę “Wieża w Kamieńcu”. IV miejsce (wyróżnienie) zostało przyznane Aleksandrze Igumnowej za pracę “Pałac Pusłowskich” (Brześć). Dodatkowo wyróżnieni pracę “Góra zamkowa w Nowogródku” Aliny Lewkowicz (Brześć), “Pałac Szwykowskich” Heleny Lickiewicz (Prużany), “Mereczowszczyzna” Mariny Gołod (Peliszcze) oraz “Grób Franciszka Karpińskiego” Karoliny Mickiewicz (Peliszcze).

Gratulujemy zwycięzcom!

Red.

Udostępnij na: