Stowarzyszenie plastyków «Mostek» powstało w 2009 r. z inicjatywy Aliny Kondraciuk i jest Stowarzyszeniem Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. «Mostek» tworzy 9 zaprzyjaźnionych ze sobą malarzy, którzy wykonują swoje prace w różnych technikach plastycznych: Alina Kondraciuk – akryl i olej, Walentyna Panok-Tatarnikowa – pastel i olej, Aleksander Ułybin – olej, Aleksej Żereło – akryl, Żanna Stebnowska – olej, Natalia Krywicka – batik, Andrzej Kondraciuk – pastel, Ludmiła Krapiwnaja – akwarel, Anna Ułybina – gwasz.

Artystów jednoczy nie tylko polskie pochodzenie, ale też miłość do twórczości, fascynacja kulturą i sztuką Polski i wzajemny szacunek. Dwóch członków Stowarzyszenia, Walentyna Panok-Tatarnikowa oraz Aleksander Ułybin, są jednocześnie członkami Związku Malarzy Białorusi.

W dorobku artystycznym SPP «Mostek» są: udział w zbiorowej wystawie «Brzeska Jesień» w Galerii przy ul. Sowieckiej w Brześciu, w XVII Targach Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach, w Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, w międzynarodowych plenerach garncarstwa. W 2014 roku odbyły się zbiorowe wystawy «Wiosenny kalejdoskop» oraz «Obrazy białorusko-polskiego pogranicza». Wiosną 2017 roku na sali wystawowej brzeskiej galerii «BelArt» odbył się wernisaż wystawy Stowarzyszenia plastyków polskich «MOSTEK» pt «Wiosenny promień». Kompozycje kwiatowe, pejzaże pełne ukwieconych łąk i ogrodów, portrety kobiet – to wszystko tworzyło atmosferę wiosny.

Artyści mają w swoim dorobku ponad 12 wystaw zbiorowych i szereg personalnych. W 2011 roku Stowarzyszenie «Mostek» zaprezentowało swoje prace po raz pierwszy w Polsce (Terespol, Biała Podlaska).

Aleksander Ułybin

«Patrząc na różnorodność prac, na tak odmienną tematykę, oceniam wystawę jako jedną z najlepszych w całej historii Miejskiego Ośrodka Kultury. Chcielibyśmy, aby była oglądana w kraju, ponieważ prezentuje wysoki poziom», – tak wypowiadała się o wystawie brzeskich malarzy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu Pani Anna Pietrusik w czerwcu 2011 roku.

Najpełniej twórczość artystów została zaprezentowana na wystawie malarstwa i grafiki w Polsce – na Sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej w sierpniu 2011 roku. A także w 2016 roku w Brześciu – w muzeum Sztuki w Twierdzy Brzeskiej pod nazwą «Retrospektywa», gdzie na trzech salach była prezentowana ekspozycja obrazów stowarzyszenia.

W najbliższych planach Stowarzyszenia – wyjazdy plenerowe latem tego roku po obu stronach Bugu. W celach dalszego propagowania ziemi pogranicza artyści jeszcze raz chcą pokazać bliskość kultur Polski i Białorusi i bliskość ludzi, żyjących wzdłuż prawego i lewego brzegu Bugu. W październiku 2017 roku w Muzeum «Uratowane Skarby» w Brześciu zaplanowane jest także otwarcie dużej wystawy obrazów.

Artyści Stowarzyszenia nie tylko malują swoje obrazy i uczestniczą w wystawach, wielu z nich pracuje w szkołach artystycznych

Brześcia i rejonu brzeskiego, dzieląc się z uczniami swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Przez 8 lat wielu ich uczniów kontynuowało naukę na uczelniach artystycznych w Polsce. Tak, wychowankowie Aleksieja Żereły, Aliny Kondraciuk i Aleksandra Ułybina kontynuują naukę w Polsce, a uczeń Aliny Kondraciuk dr Roman Trociuk już sam wykłada w Poznaniu na Akademii Sztuk Pięknych.

Pani Alina Kondraciuk nieraz podkreślała, że nazwa ich organizacji – «Mostek « jest symboliczna. Przekazując poprzez swoje obrazy piękno świata, artyści udowadniają nam, że świat stworzony przez Boga jest piękny i nie ma granic.

Dziewięciu polskich artystów na przestrzeni 8 lat buduje swój Most na wielu płaszczyznach: mostek przyjaźni i wzajemnego zrozumienia w samym stowarzyszeniu, kiedy zbierają się w gościnnym domu Aliny Kondraciuk i wspólnie rozwiązują swoje problemy i omawiają plany na przyszłość. Most między pokoleniami, dzieląc się jako mistrzowie swoją wiedzą z uczniami. I most przyjaźni i współpracy Pogranicza.

Życzymy Stowarzyszeniu «Mostek» dalszych sukcesów. Dziękujemy im za ich twórczość, za energię dobra i piękna, którymi obdarzają nas.

Teresa Puńko

Udostępnij na: