Wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych odchodzącego roku warto wymienić eliminacje  XXIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika . Do udziału w Festiwalu zgłosiły się chóry i zespoły z całęj Białorusi. 10 grudnia 2016 roku  do Baranowicz do Domu Polskiego przyjechały amatorskie chóry szkolne i parafialne, zespoły i wykonawcy z ośrodków kulturalnych i szkół polskich. W konkursie o nagrodę GRAND PRIX , związaną z wyjazdem na Festiwal do Polski, wzięło udział sześć zespołów z Białorusi oraz jeden z Polski.  Wsparcia finansowego i organizacyjnego dla przeprowadzenia konkursu udzielił Konsulat Generalny RP w Brześciu.

W kategorii dziecięcej wystąpiły dwa chóry: Chór „PRZYSZŁOŚC” z Nowej Myszy (ok. m. Baranowicze) oraz Chóralny zespół „GWIAZDOZBIÓR TALENTÓW” z Mińska.

W kategorii dorosłych: Chór parafialny z miasta Oszmiany na Białorusi, Chór z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, Zespół Instytucji Kultury i Edukacji „KRESY” z Baranowicz, Chór „Uścisk dłoni” z Brześcia i Ludowy Chór Kobiet Średniej Szkoły Nr 17 z Baranowicz –   Każdy z zespołów wykonał po trzy utwory w języku polskim podlegające ocenie przez JURY.

Główną nagrodę zdobył  dziecięcy chór „ PRZYSZŁOŚC” z Nowej Myszy na Białorusi, który  i  będzie reprezentował Białoruś na Festiwalu w Będzinie.

 

Chór „PRZYSZŁOŚC” z Nowej Myszy

 

Następnie I miejsce w tej samej kategorii zdobył Chóralny zespół „GWIAZDOZBIÓR TALENTÓW” z Mińska na Białorusi.

 

Chóralny zespół „GWIAZDOZBIÓR TALENTÓW” z Mińska

 

W kategorii dorosłych:

I miejsce – Ludowy Chór Kobiet Średniej Szkoły Nr 17 w Baranowiczach,

II miejsce – Zespół Instytucji Kultury i Edukacji „KRESY” z Baranowicz,

III miejsce – Chór z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Białej Podlaskiej,

IV miejsce  – Chór „Uścisk dłoni” z Brześci ,

V miejsce – Chór parafialny z miasta Oszmiany na Białorusi.

Po ogłoszeniu wyników wszystkie zespoły zaprezentowały się jeszcze raz w zamykającym imprezę koncercie galowym.

 

Red.

Udostępnij na: