XVI Dzień Papieski odbędzie się w tym roku 9 października pod hasłem „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”.  Tradycyjnie, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce i poza jej granicami, organizowana będzie zbiórka publiczna na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 

XVI Dzień Papieski będzie wyjątkowy – na swój sposób zwieńczy obchody Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się 26-31 lipca br. w Krakowie. Będzie też zakończeniem Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka.  Hasło „Bądźcie świadkami miłosierdzia”  to bezpośrednie nawiązanie do tych wydarzeń.

Fundacja od szesnastu lat prowadzi największy program stypendialny w Polsce. Wspiera finansowo i formacyjnie zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości.

„Żywy pomnik” św. Jana Pawła II, bo tak często są nazywani, tworzą uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych a także już ponad 1000 studentów, wszystkich stypendystów jest blisko 2 300 osób. Stypendia to nie wszystko, uczestnicy programu stypendialnego spotykają się co roku na wakacyjnych obozach integracyjno-formacyjnych w  miastach najważniejszych dla historii i kultury Polski. Za otrzymane dobro stypendyści odwdzięczają się, pomagając na co dzień jako wolontariusze w domach opieki, hospicjach, świetlicach dla dzieci.

Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego towarzyszyć będą liczne koncerty, zorganizowane czuwania oraz apele modlitewne, a także uroczyste Msze święte. Modlitwa o miłosierdzie dla każdego człowieka i całego świata będzie stanowiła osnowę duchową tego dnia. Wydarzenia kulturalne i naukowe pomogą zrozumieć głębię „niewypowiedzianej” tajemnicy Bożego miłosierdzia. Stałym punktem obchodów Dnia Papieskiego jest publiczna oraz kościelna zbiórka na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera 2300 młodych, zdolnych ludzi z całej Polski.

Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” SWIFT: PKOPPLPW, IBAN: PL 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dzielo.pllayout_tlo_poziom

 

 

Fundacyjny świat

Jej stypendystów nazywa się „żywym pomnikiem” Jana Pawła II. Czym jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

Fundacja to historia kilkunastu Dni Papieskich, podczas których odkrywaliśmy poszczególne aspekty pontyfikatu św. Jana Pawła II. Przypominaliśmy sobie jego nauczanie na temat – wolności, godności, świętości czy rodziny. To kilkudziesięciu laureatów wyróżnionych wręczanymi z tej okazji nagrodami TOTUS, przyznawanymi za działalność charytatywną, promowanie nauczania papieża Polaka, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej i działalność medialną.

Fundacja to tysiące zmienionych życiorysów. Bo jednym z podstawowych obszarów jej działania jest fundusz stypendialny, który wspiera finansowo młodzież z niezamożnych rodzin. Obecnie programem objętych jest ok. 2,5 tys. stypendystów. Otrzymują oni nie tylko pomoc materialną, ale również formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Odbywa się ona podczas obozów wakacyjno-formacyjnych, spotkań w diecezjach, pracy we wspólnotach akademickich.

Fundacja to też mój zmieniony życiorys, gdyż przez kilka lat – jako laureatka konkursu o indeks im. bp. Jana Chrapka, studentka dziennikarstwa, a później jeszcze etnologii i teologii – również otrzymywałam stypendium. I szansę, żeby prowadzić intelektualne poszukiwania i rozwijać się zawodowo, ale przede wszystkim dojrzewać jako człowiek.

Bo Fundacja to miejsce spotkania młodych ludzi, którzy inspirują siebie nawzajem: do rozwoju intelektualnego, pogłębiania swoich pasji, pomagania innym, szukania Boga, spełniania marzeń. Ludzi, którzy troszczą się o siebie i nawzajem dodają sobie odwagi. Pokazują drogi, którymi warto kroczyć i ostrzegają przed tymi, którymi iść się nie powinno. To szczególny obszar, w którym rodzą się niezwykłe, głębokie relacje, trwające zdecydowanie dłużej niż okres otrzymywania stypendium. Fundacja tworzy więzi niezależne od odległości i upływu lat. Zostawia trwały ślad w duszy. Zaszczepia marzenie o lepszym świecie i pokazuje jak realizować, zaczynając od zmieniania siebie.

Fundacja to również setki tysięcy serc Darczyńców, bez których ten niezwykły świat nie mógłby zaistnieć. Ludzi, którzy uwierzyli w to dzieło i pokładają w nim nadzieję. Osób, które kochają św. Jana Pawła II. Jestem przekonana, że Ojciec Święty cały czas nad nami czuwa. Cieszę się, że mam szansę w tym miejscu po prostu powiedzieć: Dziękuję! I myślę, że jest to głos wszystkich byłych i obecnych stypendystów.

Sylwia Gawrysiak

 

Udostępnij na: