szkolna_wystawa_Brzesc

3 listopada w Polskiej Szkole Społecznej im. I. Domeyki w Brześciu odbyło się otwarcie wystawy szkolnej poświęconej 25-leciu Szkoły. Polską szkołę w Brześciu ukończyło ponad 5 tysięcy uczniów, z których 2400 studiowało lub studiuje na wyższych polskich uczelniach. W ciągu 25 lat nauczyciele i przyjaciele Szkoły organizowali liczne projekty edukacyjne: olimpiady, letnie szkoły i półkolonie, konkursy i warsztaty, plenery, jarmarki, prezentacje, tournée koncertowe, dni polskiej kultury, tygodnie filmu polskiego, akcje świątecznej pomocy, projekty, dokumentujące ślady polskości w obwodzie brzeskim itd.

PSS im. I. Domeyki była organizatorem wielkich przedsięwzięć w życiu Brześcia i jego mieszkańców: 5 festiwali „Brzeska jesień z polską piosenką” (1999-2003); I. Polsko-Białoruskiego Festiwalu Sztuki Współczesnej (1999), I. Międzynarodowego Festiwalu „Z piosenką dla Europy” (2004). W 5 koncertach festiwalowych I. Międzynarodowego Festiwalu im. S. Moniuszki pod patronatem prof. M. Fołtyn (2001) wystąpiło 360 wokalistów z 6 krajów.

Szkoła była w również organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji 200-lecia urodzin Ignacego Domeyki z udziałem wybitnych naukowców z Polski, Chile, Francji, Ukrainy (2002). Byliśmy współorganizatorami konferencji naukowych: w 350 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (2007) oraz Konferencji w 200 rocznicę urodzin Napoleona Ordy (2007). Nasza Szkoła przyczyniła się do upamiętnienia śladów patriotyzmu polskiego, udokumentowania działalności Związku Obrońców Wolności, rekonstrukcji i konserwacji polskich grobów, odsłonięcia tablic pamiątkowych, systematycznych prac porządkowych w miejscach pamięci.

Polska Szkoła Społeczna im. I. Domeyki od 25 lat tworzy na Ziemi Brzeskiej atmosferę współpracy i wzajemnego szacunku, dąży do pogłębiania więzi pomiędzy środowiskami polskim i i białoruskimi, do integracji środowisk oświatowych i kulturalnych Pogranicza.

Red.

Udostępnij na: