Radziwiłłowie – najbardziej znany i najbogatszy ród w Wielkim Księstwie Litewskim, który przez długie stulecia odgrywał jedną z najważniejszych ról w rozwoju kultury czołowych krajów Europy. Z Radziwiłłów wywodzili się wybitni politycy, działacze religijni i kulturalni, a także znakomici wodzowie wojenni. Ten ród nie miał sobie równych w historii Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Maria Anna z rodu Radziwiłłów, wnuczka Marcina Mikołaja Radziwiłła, potomka Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Czarnego, działacza politycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego, urodziła się w roku 1790 w Klecku. Jej życie było ściśle związane z Brześciem, gdzie zachował się jej nagrobkowy pomnik.
Dzięki wsparciu Mikołaja Radziwiłła Czarnego i z jego inicjatywy w naszym mieście w roku 1553 została założona pierwsza na terytorium współczesnej Białorusi drukarnia. W roku 1563 w brzeskiej drukarni została wydana znana na całym świecie Biblia Radziwiłłowska (Biblia brzeska). Jej głównym fundatorem był Mikołaj Radziwiłł Czarny, zwolennik antytrynitaryzmu.
Marcin Mikołaj Radziwiłł (11 listopada 1705 r., Cimkowicze – 11 stycznia 1782 r., Słuck) – przedstawiciel rodu Radziwiłłów herbu Trąby. Syn Jana Mikołaja Radziwiłła i Doroty Henryki z Przebendowskich. Po ojcu odziedziczył liczne majątki ziemskie, między innymi Kleck i Ostrów.
Ordynacja nieświeska – jeden z trzech majoratów, na które Mikołaj Radziwiłł Czarny (1515-1565) podzielił swoje posiadłości. Założycielem tej ordynacji był starszy syn, Mikołaj Krzysztof „Sierotka”. W rękach potomków w linii męskiej majorat pozostał do II wojny światowej. Młodsi synowie Mikołaja Czarnego utworzyli dwie inne ordynacje, klecką i ołycką.
Wiadomo, że pierwszym mężem Marii Anny był hrabia Aleksander Stanisław Rufin Bniński herbu Łódź, senator i kasztelan Królestwa Polskiego. Ślub się odbył 25 maja 1816 roku w kościele Świętego Andrzeja Apostoła w Warszawie. Mieli dwie córki, Janinę (1817 r.ur.) i Zofię Izabellę (1822 r. ur.). Niestety, o losach Janiny nic nie wiadomo. Zofia Izabella w roku 1843 wyszła za mąż za hrabiego Seweryna Grabowskiego (1813-1863), kamerjunkiera dworu rosyjskiego, z którym miała syna Michała Maksymiliana (1845-1918).
W tabelach genealogicznych domu Radziwiłłów wspomina się o pierwszym małżeństwie Marii Anny, o drugim małżeństwie z Bojarowkim nic nie wiadomo.
Być może grób Marii Anny z rodu Radziwiłłów w Brześciu jest jedynym grobem przedstawicieli tego rodu, znajdującym się nie w rodowej krypcie w Nieświeżu, a na nekropoliach!
Iwan Czajczyc