27 sierpnia w Warszawie w ogrodzie Kancelarii Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z dziećmi polonijnymi. W spotkaniu wzięły udział dzieci polskie, uczniowie szkół polskich i polskich ośrodków edukacyjnych z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Delegacji z Białorusi przewodniczyła pani Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. W składzie delegacji były przedstawiciele społecznych szkół polskich przy ZPB z Baranowicz, Brześcia, Grodna, Lidy, Wołkowyska, Mohylewa, Mińska, Stołpców.
„Kochane dzieci, przede wszystkim chcę was przywitać bardzo serdecznie, bardzo gorąco. Jesteście przybyszami z innych miast, z innych miejsc, z innych państw, ale chcę żebyście wiedziały, żebyście wiedzieli, droga młodzieży, drogie dzieci, że jesteście tutaj zawsze mile widziani, że nie jesteście też gośćmi, jesteście we własnym kraju, choć pochodzicie z innych stron” – powiedział premier.
„To historia w ten sposób zadziałała, rzuciła wasze babcie, prababcie, pradziadków w bardzo trudnych warunkach, bardzo często dramatycznych warunkach w inne obszary, a czasami to była jeszcze wcześniejsza historia, która spowodowała, że granice się przesunęły i Polska przesunęła się w inne miejsce, ale Polacy pozostali poza nowymi granicami Polski” – dodał.
„Wiem, że jest w was tęsknota za Polską, ale tam, gdzie jesteście, na Litwie, Ukrainie, Białorusi wiem, że tworzycie dobry polski dom również i potraficie dbać o polską tradycję, o polskie obyczaje, że jesteście przywiązani do języka polskiego, do kultury polskiej. To jest przepiękne” – akcentował Mateusz Morawiecki.
Wyraził nadzieję, że ich związek z Polską będzie jak najczęstszy.
„Może część z was przyjedzie tu na studia, może niektórzy z was będą chcieli tu zostać. Mam nadzieję, że my też będziemy mogli do was częściej przyjeżdżać. Bardzo cieszę się, że jesteście tutaj z nami” – podkreślił.
Wszystkie dzieci otrzymały od pana premiera specjalne wyprawki szkolne.
Ze swojej strony dzieci przekazały premierowi własnoręcznie wykonane pracę. Uczniowie PSS im.I.Domeyki przekazały także panu premierowi podręcznik „Histroria i kultura Polesia w nauczaniu języka polskiego”, wydany przez nauczycieli Szkoły i w Szkole stosowany oraz ostatnie numery kwartalnika „Echa Polesia”, który jest przygotowywany przez nauczycieli, a zawiera także najlepsze prace i rysunki uczniów.
Red.
Foto Alina Jaroszewicz