Drodzy Czytelnicy,
Jak informowaliśmy już wcześniej, w nadchodzącym, ogłoszonym przez Papieża Franciszka jubileuszowym, 2025 roku, przypada także jubileusz 100-lecia diecezji Pińskiej, zainaugurowany we wrześniu br. w Różanie przez biskupa Pińskiego A. Dziemiankę.
W związku z tak ważnym dla wiernych diecezji wydarzeniem wagi historycznej, jako Redakcja „Ech Polesia” ze swojej strony w ciągu tego jubileuszowego okresu pragniemy przybliżyć Państwu nie tylko historię diecezji Pińskiej, lecz przede wszystkim sylwetki tych osób, co tę historię tworzyli i którzy wnieśli duży wkład w jej kształtowanie i rozwój. Szczególnie dotyczy to duchowieństwa diecezjalnego, ale także i osób wiernych świeckich, udzielających się często w różnych stowarzyszeniach i organizacjach religijnych.
W minionym okresie, zaczynając od pierwszych numerów naszego kwartalnika w miarę regularnie opowiadaliśmy o losach duchowieństwa naszej diecezji, publikowaliśmy pracę naszego wielkiego przyjaciela i autora, śp. księdza profesora Romana Dzwonkowskiego – najwybitniejszego badacza dziejów Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Opowiadaliśmy o losach księży w okresie represji komunistycznych, których zaledwie garstka powróciła z GUŁAGU, a mimo to, podobnie jak dawniej Poleszuk w piecu swojego domu nigdy nie gasił i przechowywał żywy ogień – tak też ci niezłomni duchem księża potrafili w swoich sercach przechować ogień żywej i czynnej Wiary oraz przekazać go swoim wiernym, co umożliwiło w zaistniałych sprzyjających warunkach lat 90-ch minionego stulecia szybkie odrodzenie życia religijnego także w naszej Pińskiej diecezji.
Tym razem jednak pragniemy przekazać Państwu nie tyle fakty i cyfry z historii diecezji, co w miarę możliwości spróbować przekazać duch i atmosferę tamtego czasu, spojżeć na wydarzenia w relacji bezpośrednich świadków wydarzeń, prezentując fragmenty pamiętników, wspomnienia, nieznane lub mało znane relacje świadków.
I pierwsza taką postacią niech będzie, prawie zapominany obecnie, ks. infułat Wacław Piątkowski. Ksiądz Wacław urodził się 21 kwietnia 1902 roku w Jasinówce na Podlasiu. – Na ziemi, która dała światu wielu świętych i bohaterów. Niedaleko Jasinówki w Okopach urodził się i wychowywał święty ks.Jerzy Popiełuszko, w Białymstoku – ks.Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej „Solidarności”, zamordowany przez UB. Tu w Dzwonkach – miejsce urodzenia naszego wielkiego przyjaciela i autora ś.p. ks.prof. Romana Dzwonkowskiego. W parafii Trzcianne urodzony nasz były ksiądz proboszcz Józef Dziekońśki, ksiądz-poeta, filozof, który tak pięknie ewangelizował naszą ludność w Mozyrzu i Baranowiczach.
Ksiądz Wacław Piątkowski, były więzień GUŁAG-u, był wikariuszem generalnym diecezji Pińskiej w jej najtrudniejszym okresie i wychowawcą młodych kapłanów. W czasach prześladowań Kościoła organizował podziemne seminarium, w którym w ciągu 5 lat przygotował 12 kandydatów do kapłaństwa. Dwóch z nich – Antoni Dziemianko oraz Kazimierz Wielikosielec – zostało biskupami. Do grona byłych uczniów ks. Piątkowskiego należą też ks. prałat Antoni Gej z Brześcia, ks. prałat Wincenty Lisowski z Lidy, ks. Henryk Okołotowicz z Wołożyna i wielu innych kapłanów. On także zawsze wspierał kapłanów, namawiał by nie wyjeżdżali, nie zostawiali swoich parafii jak by nie było ciężko.
Tak pisał do księdza Stanisława Ryżko z Brześcia do Pińska: „(…) Kochany Księże, proszę trwać, służymy sprawie Bożej. Ślicznie i przekonywająco wykłada pewnemu biskupowi w Afryce św. Augustyn, że pasterz ma pozostać na miejscu, razem ze swoją trzodą. Może Ksiądz już nie ma jej, ale Ksiądz jest jedyny w Pińsku. Nie chcę i nie mam prawa dyktować Księdzu, co ma robić, ale tak mi się zdaje, że właśnie Ksiądz się nadaje tam w Pińsku na te czasy. Ja nie mam zbytniej odwagi, ale chcę, pragnę zostać. Wszak i po więzieniach, barakach, obozach pracy itp. można coś dobrego zrobić. Wczoraj i tutaj w Brześciu byłem u dwóch chorych, a ich od czasu do czasu mamy do chrztu św. Jesteśmy więc potrzebni. Pan Bóg nas nie opuści…”
Red.
Foto: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Pińsku z dawnym klasztorem franciszkanów (pcd.by)