W dniach 5 i 6 lipca br. w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Budsławiu na Białorusi odbyły sie coroczne uroczystości odpustowe.

W tym roku by złożyć hołd przed cudownym obrazem Matki Bożej Budsławskiej przybyło m.in. 5 rowerowych (Oszmiany, Brześć, Grodno, Mińsk i Miadzioł) oraz 19 grup pielgrzymów pieszych z różnych diecezji i miejscowości na Białorusi, każdą z których witał po odbyciu kontroli bezpieczeństwa proboszcz parafii Dymitr Dubowik. Natomiast jako pierwszy pielgrzym, poprzedzając o jeden dzień uroczystości odpustowe do Budsławia dotarł najstarszy hierarcha kościoła katolickiego na Białorusi, 79-letni biskup Kazimierz Wielikosielec, pokonując za kółkiem auta odległość ponad 400 km z Homla, gdzie wciąż jeszcze jako czynny duszpasterz troszczy się o budowę nowego kościoła. Jak stwierdził po przybyciu – śpieszył się by w ciszy i skupieniu pomodlić się przed cudownym obrazem.

Bp Wielikosielec mówi o sobie, że jak i każdy dominikanin, jest przede wszystkim człowiekiem modlitwy

Tegoroczny odpust w Budsławiu stał się pożegnalnym natomiast dla Nuncjusza Apostolskiego Ante Jozića, którego w dniu 28 czerwca br. Papierz Franciszek mianował swoim nuncjuszem w Gruzji i Armenii.

Nuncjusz Apostolski Ante Jozić

Centralnym punktem tegorocznych uroczystości w Budsławiu stał się dokonany przez arcybiskupa Józefa Staniewskiego akt zawierzenia Kościoła na Białorusi Najświętszemu Sercu Jezusowemu z okazji jubileuszu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu 125 lat temu przez Papierza Leona XIII. Odbyło się to 6 lipca podczas mszy Św. w obecności wszystkich katolickich biskupów na Białorusi, Nuncjusza Apostolskiego Ante Jozića, Apostolskiego Administratora dla białoruskich greko-katolików Sergiusza Gajeka oraz ok. 50-ciu księży katolickich z różnych diecezji i przybyłych pielgrzymów przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i obrazem Serca Jezusa na ołtarzu polowym przed sanktuarium.

Red.

Foto: catholic.by

Udostępnij na: