XVII Swiatowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie odbył się w dniach 13-20 sierpnia br. W tym roku Rada artystyczna XVII Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych zaprosiła chóry z Ukrainy, Białorusi (chór „Kraj Rodzinny” z Baranowicz oraz chór parafialny „Verum Cantus” z kościoła pw. św. Szymona i Heleny w Mińsku), Francji i Armenii.

Chórzyści pod Pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą

Podczas Polonijnej Akademii Chóralnej prawie 100 chórzystów przez cztery dni szkoliło się na pod okiem doświadczonych specjalistów z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Bydgoszczy na warsztatach chóralistycznych. Dla artystów był to czas wytężonej pracy, a jej efekty mogła podziwiać publiczność na festiwalowych koncertach, które odbyły się w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie oraz w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Uroczystym zakończeniem festiwalu stał się Koncert Galowy w Filharmonii Koszalińskiej, podczas którego można było usłyszeć wszystkich uczestników tegorocznej edycji festiwalu oraz lokalnych chórzystów.

Światowy Festiwal Chórów Polonijnych to wydarzenie z ponad 50-letnią tradycją. Przez 50 lat organizowania tego wydarzenia Koszalin i region odwiedziło 25000 rodaków z całego świata. Organizowane jest, co trzy lata, przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w Warszawie oraz Koło Terenowe tej organizacji w Koszalinie.

Opr. red.

fot. Radosław Brzostek (gk24.pl)

Udostępnij na: