15 września we wsi Hruszówka w rejonie lachowickim, na terenie zespołu pałacowo-parkowego, odbyło się święto folklorystyczne „Z pradawnych źródeł”

Nasza Redakcja często odwiedza dworek Reytanów w Hruszówce. Pamiętamy długie lata, kiedy zdewastowany dworek i wszystkie budynki na terenie posiadłości popadały w ruinę. Ale nawet i wtedy, w tym stanie należały one chyba do najlepiej zachowanych na Nowogródczyźnie. Ludzie dobrej woli, miłośnicy dziedzictwa narodowego, zrobili wiele, by dworek odrodzić. Dzięki inicjatywie badacza Zmiciera Jurkiewicza i koła artystycznego im. Tadeusza Reytana oraz gazety „Kultura” w latach 2013-2018 w Hruszówce i w różnych miejscowościach na Białorusi odbywały się plenery, festiwale oraz imprezy tematyczne poświęcone Reytanom i Hruszówce. Wspólnym wysiłkiem udało się uzyskać dotację z Unii Europejskiej na renowację dworu. W ciągu ostatnich 3 lat dwór w Hruszówce został częściowo odrestaurowany. Jak do tej pory wzmocniono fundamenty domu oraz wykonano ich hydroizolacje, wzmocniono strop, zmontowano nowy system rynnowy, okrycie dachu, drewniane okna i drzwi. Obecnie trwają pracę przy remoncie elewacji budynku i rekonstrukcji ganków. W piwnicach dworu zaplanowano ekspozycje muzealne, galerię sztuki i filię lachowickiej szkoły artystycznej, której uczniowie przyjeżdżają tu na plenery. Pozostałe budynki kompleksu nadal pozostają w autentycznym stanie. Cieszyliśmy się ,że gniazdo Reytanów się odradza, że dawne miejsce siły otworzy nową strone swojej historii. Że nowe pokolenia będą odwiedzali  siedzibę Reytanów, poznawali  jej dramatyczną historię i  życie jej  mieszkańców.

Podczas kolejnej naszych odwiedzin Hruszówki trafiliśmy na święto folklorystyczne  rejonu lachowickiego pt. „Z pradawnych źródeł”. Było przyjeminie patrzeć, jak dużo na terenie posiadłości  młodych artystów-malarzy z pracowni sztuk artystycznych „Apollo”, a na ich obrazach – malownicze  hruszówskie pejzaże, słyszeć pieśni ludowe wykonawców nie tylko z okolicznych wsi, ale i z oddalonych rejonów Polesia – z Łunińca czy Hancewicz. Rzemieślicy i twórcy ludowi wśród  starych reytanowskich lip prezentowali swoje prace.  Program festynu obfitował w wiele atrakcji, w tym konkursowe występy zespołów artystycznych i folklorystycznych: O godzinie 12.00 wszyscy chętni zostali zaproszeni na wycieczkę po zespole pałacowo-parkowym, rodowym gnieździe Tadeusza Reytana, a o godzinie 13.00 można było wziąć udział w warsztatach z tradycyjnych rzemiosł ludowych. Przez cały czas trwania święta na terenie posiadłości odbywały się wystawy rękodzieła oraz wystawy potraw kuchni narodowej.

Z Hruszówki – Redakcja

 

 

 

 

 

Udostępnij na: