Czwartego lutego b.r. mija 278 rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Co roku redakcja kwartalnika „Echa Polesia” odwiedza jego ojczyste strony – dworek w Mereczowszczyźnie.

Dworek Kościuszki był spalony podczas walk Niemców i partyzantów w 1944 roku. Rekonstrukcja dworku została wykonana dopiero w roku 2004 na podstawie dziewiętnastowiecznych rysunków Napoleona Ordy. Obecnie jest to odtworzony folwark z budynkami gospodarczymi, ocembrowaną studnią, zagospodarowanym pobliskim stawem. Parterowy dworek z gankiem, pokryty jest łamanym dachem z dwuspadową strzechą. Z czasów Kościuszki zachowała się tylko piwnica, solidnie murowana. Po tych posadzkach wyłozonych kamieniami niewątpliwie chodził mały Tadeusz. Tu mieści się obecnie Muzeum Tadeusza Kościuszki, przed którym w 2018 r. odsłonięto pomnik Kościuszki autorstwa Genika Łojki.

Ekspozycje muzealne

W Muzeum obejrzeć można meble, książki, fotokopie dokumentów, stroje, repliki sukman i butów oficerskich, noszonych podczas insurekcji kościuszkowskiej, powstańcze kosy i szable, inne przedmioty z epoki. A także liczne wizerunki, portrety, obrazy, przedstawiające bohatera, jego rodziców i krewnych, babci i dziadka ze strony ojca. W gablotach znalazły się pamiątkowe medale, kopie nadanych mu odznaczeń. Prawie wszystkie eksponaty – to są kopie. W piwnicach znajduje się ekspozycja sprzętów domowych i gospodarczych, m.in. starych oryginalnych kołowrotków, drewnianych dzież do wyrabiania ciasta na chleb i wiele innych przedmiotów.

Na jednej z sali można zobaczyć fotokopie obrazów i rysunków Tadeusza Kościuszki wykonanych w Paryżu w 1769-1774, gdy był słuchaczem Akademii Malarstwa. W sieni dworku wiszą zdjęcia wykonane w latach trzydziestych przez fotografa z Kosowa Poleskiego Józefa Szymańczyka. Muzeum można odwiedzać 5 dni w tygodniu, oprócz poniedziałku i wtorku, w godzinach 9.30 – 18.00.

Red.

Udostępnij na: