W sobotę, 14 września, w kościele Świętej Trójcy w Różanie odbyło się niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy od 90 lat zabytkowe barokowe organy, po gruntownej renowacji, zostały przywrócone do życia i zabrzmiały w ramach koncertu muzyki klasycznej. Historyczny instrument, pochodzący z XVIII wieku, jest jednym z nielicznych działających barokowych organów na Białorusi i najstarszym w diecezji pińskiej.
Według Aleksandra Burdelowa, dyrektora artystycznego festiwalu Ars Magna Organi, instrument przez wiele dziesięcioleci pozostawał w stanie zaniedbania. – Szacujemy, że organy milczały przez około 90 lat. Już w 1939 roku inwentarz kościoła odnotował brak wielu piszczałek oraz uszkodzenie miecha. W tamtym czasie instrument był już w złym stanie, co oznacza, że problemy musiały pojawić się na długo przed sporządzeniem tego dokumentu – wyjaśnia Burdelow.
Mimo niewielkich prób naprawy, takich jak podklejenie miecha, instrument nigdy nie był w pełni zrekonstruowany ani nastrojony. Mieszkańcy Różany pamiętają, że w latach 80. organy były czasami używane podczas nabożeństw, ale ich dźwięk był bardzo słaby i nieczysty. – Nikt z obecnych mieszkańców nigdy nie miał okazji usłyszeć pełnego, oryginalnego brzmienia tego instrumentu – dodaje Burdelow.
Na inauguracyjny koncert zaproszono rosyjskiego organistę, Siergieja Czerepanowa, wykładowcę Wyższej Szkoły Muzyki w Lubece (Niemcy), laureata międzynarodowych konkursów. Jego występ otworzył festiwal składający się z 10 koncertów muzyki klasycznej, które odbędą się w ramach festiwalu Ars Magna Organi. Koncerty będą miały miejsce w każdą sobotę i niedzielę od 14 września do 13 października. – Aby zwiększyć zasięg, podczas wszystkich koncertów będzie prowadzona transmisja wideo z kamery umieszczonej na chórze na ekran ustawiony w nawie kościoła – wyjaśnia Burdelow.
Kościół Świętej Trójcy jest jednym z ważniejszych zabytków Różany, obok słynnego pałacu Sapiehów, który jest obecnie w trakcie renowacji. Zarówno kościół, jak i niektóre jego elementy zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków historii i kultury, co podkreśla ich wyjątkowe znaczenie dla dziedzictwa narodowego.
Z Różany – Redakcja