W 2024 roku festiwal „Zew Polesia” odbył się po raz ósmy w Laskowiczach, w rejonie petrykowskim. Tradycyjnie w wydarzeniach festiwalowych uczestniczyły zespoły twórcze, mistrzowie i rzemieślnicy z Polesia nad Prypecią, reprezentujące 8 rejonów obwodu homelskiego (żytkowicki, elski, kalinkowicki, lelczycki, mozyrski, narowelski, petrykowski, chojnicki) oraz 4 rejony obwodu brzeskiego (iwanowski, łuniniecki, piński, stoliński i Pińsk). Z uwagi na oryginalność festiwalu, jego koncepcja opiera się na prezentacji tradycji Poleszuków (dawnych świąt i obrzędów, pieśni i tańców, legend i podań) jako potwierdzenia dążenia do zachowania dziedzictwa Polesia w całej jego nieskazitelności i wielowymiarowości. Na scenach koncertowych wystąpiły zarówno zespoły profesjonalne, jak i amatorskie.

Tradycyjnie zorganizowano atrakcje i wydarzenia dla każdego regionu Polesia pod hasłem „Rok białoruski – święty korowód”. Zespoły folklorystyczne regionów wzięły udział w wydarzeniach, w tym w programach scenicznych przedstawiających formy odprawiania obrzędów, interaktywnych grach oraz degustacjach tradycyjnej kuchni białoruskiej.

Obrzędy cyklu zimowego były reprezentowane przez „Szczodre Gody” (rejon mozyrski, obwód homelski) i „Pożegnanie zimy” (rejon piński, obwód brzeski). Tradycje wiosenne prezentowały obrzędy „Pohukiwanie wiosny” (rejon stoliński, obwód brzeski) i „Maslenica” (rejon narowelski, obwód homelski). Okres letni był reprezentowany przez obrzędy „Prowadzenie krzaka” (rejon łuniniecki, obwód brzeski), „Pożegnanie syreny” (rejon chojnicki, obwód homelski) oraz „Żniwo” (rejon jelski, obwód homelski). Tradycyjne rzemiosła, bartnictwo i rybołówstwo były reprezentowane przez rejon lelczycki (obwód homelski) oraz miasto Pińsk (obwód brzeski). Roczny kalendarz i cykl obrzędowy zamykały obrzędy jesienne – „Zbieranie zwojów” (rejon iwanowski, obwód brzeski) i „Ślub komina” (rejon żytkowicki).

Tradycje rodzinne i obrzędowe, nierozerwalnie związane z cyklem kalendarzowym w życiu człowieka, zostały zaprezentowane przez rejony obwodu homelskiego. Rejon kalinkowicki przedstawił najważniejsze elementy tradycyjnego „Wesela”, a rejon petrykowski – „Chrzciny”.

W ramach festiwalu działały także interaktywne stoiska i wydarzenia poświęcone aktualizacji tradycyjnej kultury ludowej Białorusinów. „Rzemieślnicza osada” zapraszała do zapoznania się z dawnymi tradycjami rzemieślniczymi poprzez warsztaty z garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, a także produkcję bitej monety z symbolem Międzynarodowego Festiwalu Tradycji Religijnych i Kulturowych „Zew Polesia”. „Chlebny festiwal „Będzie chleb – będzie i pieśń!” oferował wystawę i sprzedaż tradycyjnego chleba domowego wypieku, warsztaty pieczenia chleba oraz rytuał przygotowania i dekoracji świątecznego bochenka przy akompaniamencie poleskich pieśni korowajskich. Na festiwalu odbył się także festiwal folku „Matczyne pieśni”.

Program festiwalu obejmował również występy zespołów autentycznych, konkurs piękności „Poleska Piękność 2024”, konkurs „Ożywiona Starożytność” dla mistrzów tradycyjnego rzeźbienia w drewnie, konkurs „Najsilniejszy Poleszuk”, wystawę „Polowanie i rybołówstwo”, plener rzeźbiarski inspirowany życiem i tradycjami Polesia oraz spotkania z pisarzami, platformę dialogu na temat rozwoju turystyki, kino plenerowe, młodzieżowy program taneczno-rozrywkowy i koncert galowy II otwartego konkursu amatorskich chórów i zespołów wokalnych w stylu ludowym „CaverChorShow”.

Cały program Festiwalu został przygotowany przez regionalną grupę reżysersko-scenograficzną pod kierownictwem dyrektora Pałacu Kultury „Bielicki”, Aleksandra Bondarenko.

Red.

Foto: wolkovysk.news.by, minsk.news.by, lelchitsy.by, lyaskovichi.by.

Udostępnij na: