Już w 1869 roku w okolicach Baranowicz grano w hokeja na lodzie. Jeden z podróżnych poprzez przypadek stał się świadkiem oraz opisał białoruską grę ludową „Kaczałki”, bardzo przypominającą hokej na lodzie. Wydarzenie to miało miejsce 6 lat przed pierwszym oficjalnym meczem hokejowym w Kanadzie.

Jak się okazuje, przeglądając stare wydawnictwa, można odnaleźć w nich mnóstwo ciekawych, wręcz niesamowitych faktów. W czasopismie „Kłosy” (nr 236 za 1870 rok) ukazał się artykuł Edwarda Chłopickiego z cyklu „Notatki z podróży”. E. Chłopicki pod koniec 1869 r. podróżował po terenie współczesnej Białorusi Zachodniej, pewnego razu kierując się do Nieświeża. Jak opisuje swoje wrażenia  Chłopicki, podczas podróży do Nieświeża, – nocował on w Tuchanowiczach i Połoneczce, a następnie dojechał do Iszkołdzi „z jednym z najstarszych kościołów w tym kraju”.

– „…Za Iszkołdzią, wśród równin dość monotonnych, przejechałem około 10 wiorst i za lekkim pagórkiem wjeżdżam do Łysicy (obecnie wieś na pograniczu z Nieświeskim rejonem – red.). Miejscowość ta składa się ze wsi oraz zaścianka szlacheckiego. Zatrzymałem się w tej wsi, by dać odpocząć koniom.

Był dzień świąteczny i na placu przed karczmą odbywała się jakaś dziwna zabawa ludowa, nazywana przez miejscowych „Kaczałki” lub „Krużki” (Krążki).

Podzielona na dwie grupy młodzież wiejska stała naprzeciwko sobie w odległości 40 sażeni (ponad 80 m). Każdy z chłopaków był uzbrojony w długi na dwa łokcie kij. Po ustawieniu się szyków obydwu grup w linię, jedna z grup zaczynała pchać kijami rzucony przed sobą drewniany krążek ze średnicą o 3 cale i grubością o 1 cal (1 cal – 2,54 cm). Druga grupa starała sie odbić krążek w inną stronę, od siebie. Odbijanie to odbywało się na różne jednak kierunki, jak wystrzały z armat. Czasem odbity krążek wystrzeliwał w powietrze, zadając bardzo bolesne razy w różne części ciała walczących…”.

Jak więc można wnioskować, opisana przez Chłopickiego białoruska zabawa ludowa nazywana „Kaczałki”, bardzo przypomina współczesny hokej na lodzie. Jedynie wówczas zabrakło bramek, jednak i w Kanadzie bramki zjawiły się nieco później, a pierwszy oficjalny mecz hokejowy odnatowano w Montrealu w 1875 roku.

Opr. red.

Źródło: bar24.by

Udostępnij na: