W dniu 11 lutego br. – 210. rocznicę urodzin Napoleona Ordy – Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, konsul Jerzy Grymanowski oraz wicekonsul Rafał Stańczyk odwiedzili kompleks muzealny im. Napoleona Ordy w Worocewiczach koło Janowa Poleskiego, a także złożyli kwiaty pod jego pomnikiem w centrum miasta w obecności przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Janowie i młodzieży szkolnej z Polskiej Szkoły Niedzielnej im. R. Kapuścińskiego z Pińska.

Wizytę w galerii poprzedziło spotkanie delegacji konsulatu z przedstawicielami miejscowych władz na czele z Jurijem Juriewiczem Bisunem, przewodniczącym Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Janowie, który przedstawił charakterystykę rejonu, współpracę ze swoim odpowiednikiem w Janowie Podlaskim oraz najbliższe plany i osiągnięcia m.in. związane z odbudową dworu w miejscu urodzenia Napoleona Ordy.

Konsul Generalny RP w towarzystwie młodzieży i ich rodziców odwiedził również symboliczny grób Napoleona Ordy, a także złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą 30 mieszkańców Pińska zamordowanych przez Niemców w 1943 r. w odwecie za akcję odbicia z więzienia w Pińsku trzech żołnierzy Armii Krajowej, przeprowadzoną przez Jana Piwnika „Ponurego”.

brzesc.msz.gov.p

Udostępnij na: