Wystawę map w muzeum „Prużański Pałacyk”  otwarto we wrześniu br. z okazji 70-lecia Białoruskiego Towarzystwa Geograficznego oraz 90-lecia wydziału geografii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Ekspozycja wystawy składa się z kopii kilkadziesięciu map terenów Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Europy z okresu XV-XVIII wieków ze zbiorów Białoruskiego Towarzystwa Geograficznego.

Nie zważając na to, że na autentycznych średniowiecznych mapach nieraz z trudem można zlokalizować teren współczesnej Białorusi, jednakże służą one pierwotnym źródłem informacji o zamieszkaniu naszych przodków. Odzwierdziedlają również długi szlak rozwoju etnicznego, podczas którego zamieszkiwały tutaj różne narodowości, każda z których pozostawiła swój ślad w historii.

Mapa Polski oraz sąsiadujących z nią regionów opracowana przez Wacława Grodeckiego na podstawie wcześniejszej mapy Bernarda Wapowskiego.
Wydana w Bazylei w 1562 r. przez dłuższy czas uważana była za najlepszą mapę ziem polskich

Bez względu także, że ówczesne mapy nie były zbyt dokładne i często zawierały nawet błędy, do tej pory pozostają dla nas bezcennym źródłem informacji, a niektóre stanowią wręcz prawdziwe dzięła sztuki.

Plan Wilna, opracowany przez niemieckiego kartografa Georga Brauna z książki Georga Brauna i Fransa Hogenberga „Civitates Orbis Terrarum”, wydanej w Amsterdamie w 1581 r.

Historia kartografowania  białoruskich ziem nierozerwalnie związana jest z historią kartografii Polski, Litwy, Europy, Imperium Rosyjskiego oraz późniejszego ZSRR.

Red.

Udostępnij na: