W 2025 roku przypada 80. rocznica przesiedleń na Ziemie Zachodnie i Północne, które nastąpiły po II wojnie światowej. Nowe granice państwa spowodowały ogromną falę przymusowych przesiedleń ludności polskiej, która zamieszkiwała Nowogródczyznę, Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską od wielu pokoleń. Po zakończeniu działań wojennych na te tereny zaczęli napływać ekspatrianci: Zabużanie wysiedleńcy z Kresów Wschodnich II RP, którzy, zgodnie z propagandą, nazywani byli repatriantami osobami powracającymi do ojczyzny”, choć w rzeczywistości  często byli zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych domów.   Dla przybyłych ze Wschodu ludzi  zmiany, które miały miejsce w 1945, stanowiły ogromny wstrząs, ale jednocześnie zmusiły do przystosowania się do życia w zupełnie nowych warunkach.

Mimo upływu 80 lat od przybycia do Białkowa Poleszucy, którzy pochodzą ze wsi Rogacze, Petelewo i Siechnowicze, położonych nad Jasiołdą i Wińcem w okolicach Berezy Kartuskiej oraz ich potomkowie nie zapomnieli o swoich Korzeniach. W tym roku w szczegolny sposób obchodzą okrągłą rocznicę przesiedleń na Ziemie Zachodnie w 1945 roku. Jest to dosyć rzadki przypadek, kiedy na nowym miejscu w powojennej Polsce nie zostali rozproszeni, lecz nadal zamieszkali w zwartej grupie.

W ramach cyklu imprez kulturalnych odbyło się w dniu 27 czerwca otwarcie mini skansenu – Muzeum Etnograficzne PODOSSIE im. Michała Makuchy, odsłonięcie pamiątkowego muralu oraz koncert zespołów Kasary i Vałačobniki, które zaprezentowały repertuar wschodnich utworów, w tym pieśni poleskich. Cała impreza wsparta została przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Gminę Cybinka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Cybince, a organizatorem wydarzenia było działające w Białkowie Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa.

Impreza rozpoczęła się od otwarcia Muzeum, którego dokonali dr Wojciech Weryszko, prezes TMPiB, oraz Romuald Weryszko – potomek Michała Makuchy. Następnie odbyły się warsztaty plecenia wianków, podczas których zaproszone zespoły oraz młode pokolenie Białkowian śpiewało i przygrywało uczestnikom.

Odsłonięcia muralu, którego autorem jest Arkadiusz Andrejkow z Sanoka, dokonał burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk. Po oficjalnej części odbył się koncert zaproszonych zespołów oraz tańce ludowe.

 

Grzegorz Sawko
Foto: Grzegorz Sawko, Wiktoria Sawko
Udostępnij na: