W roku 2025 Kościół katolicki obchodzi Nadzwyczajny Jubileusz Święty, a diecezja pińska świętuje stulecie swojego powstania. Wpisując się w te wielkie wydarzenia, 24 maja o godz. 12:00 odbędzie się konsekracja kościoła Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w miejscowości Horodec koło Kobrynia. Jest to nie tylko ważny dzień dla lokalnej wspólnoty, lecz także symboliczny moment odrodzenia parafii, której historia sięga wielu wieków wstecz.

Parafia w Horodcu znana jest już od XVII wieku – pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1633 roku. Od tego czasu, pomimo licznych historycznych zawirowań i dramatycznych doświadczeń, wierni wielokrotnie wznosili nowe świątynie w miejsce zniszczonych (1633, 1723, 1866).

Po II WŚ kościół w Horodcu rozbudowano i przekształcono na szkołę z całkowitym zatarciem formy architektonicznej (poniżej). Foto: radzima.org

Kościół, który zostanie konsekrowany w tym roku, to już czwarty z kolei zbudowany przez lokalną wspólnotę. Jest on świadectwem niezłomności ducha mieszkańców, ich przywiązania do wiary oraz determinacji w odbudowywaniu duchowego dziedzictwa Polesia.

Szczególnego znaczenia nowej świątyni dodaje cudowne odnalezienie dawnego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Przez lata uważano go za bezpowrotnie zaginiony. Jednak podczas prac ziemnych przy budowie nowego kościoła, jeden z mieszkańców przypadkiem odkopał zakopany pakunek – w jego wnętrzu znajdował się wykonany na desce, zachowany w dobrym stanie wizerunek Maryi. Starsi parafianie rozpoznali w nim dawny obraz, przed którym modlili się ich przodkowie. Po starannej renowacji, cudownie zachowana ikona zajęła zaszczytne miejsce przy ołtarzu nowego kościoła. Z tym obrazem związane jest również uzdrowienie – jedna z parafianek, cierpiąca na nieuleczalną chorobę, doznała łaski zdrowia po modlitwie i dotknięciu wizerunku Maryi.

W historii parafii zachował się również inny wyjątkowy artefakt – dzwon noszący imię „Maria”. Niegdyś dźwiękiem zwoływał wiernych na nabożeństwa i podkreślał najważniejsze chwile w życiu parafii. Po zniszczeniu poprzedniego kościoła został uratowany i przewieziony do Mińska, gdzie do dziś znajduje się w kaplicy pamięci na „Wyspie Łez”. Podejmowane są działania, by dzwon powrócił do Horodca, na swoje historyczne miejsce, zgodnie z wolą dawnych fundatorów.

Nowa świątynia w Horodcu, poświęcona Jezusowi Chrystusowi Dobremu Pasterzowi, staje się nie tylko miejscem modlitwy, ale również symbolem duchowej ciągłości i odradzającego się życia religijnego na Polesiu. Biskup Piński Antoni Dziemianko w swoim zaproszeniu do wiernych zachęca, by dzień konsekracji stał się wspólną modlitwą za pasterzy Kościoła, duchowieństwo oraz o nowe powołania. Nowy kościół – z cudownie odnalezionym obrazem, historią walki o przetrwanie i dążeniem do odrodzenia – ma szansę stać się żywym centrum duchowości regionu.

Nowa świątynia w Horodcu, poświęcona Jezusowi Chrystusowi Dobremu Pasterzowi. Foto: pinskdiocese.by

To niezwykłe wydarzenie łączy przeszłość z teraźniejszością, przypomina o sile wspólnoty i trwałości wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Horodec po raz kolejny udowadnia, że Polesie to nie tylko kraina bagien i lasów, ale także ziemia pełna ducha, tradycji i niezłomnej nadziei.

Red.

Udostępnij na: