Od 7 czerwca do 29 września w Muzeum Uratowanych Zabytków jest prezentowana wystawa „100 lat mody. 1860–1960” z prywatnej kolekcji Tatiany Fedosowej zatytułowana „Piękno i moda XIX–XXI wieku”.
Kolekcja zaczęła powstawać ponad 25 lat temu, kiedy Tatiana Fedosowa zaczęła gromadzić materiały poglądowe do swojego kursu wykładów „Stylistyka wizerunku modowego”. Dziś liczy ona około 2000 obiektów, ukazujących wyjątkowe tendencje w modzie od drugiej połowy XIX wieku.
W XIX wieku rewolucja przemysłowa ostatecznie przypieczętowała zwycięstwo industrializacji, co pociągnęło za sobą gwałtowny rozwój gospodarczy i postęp w wielu dziedzinach życia — moda nie była tu wyjątkiem. Moda jako pierwsza reaguje na zmiany społeczne i odzwierciedla je w garderobie swoich właścicieli. Ostatnie dwa stulecia naszej historii to czas wielkich wstrząsów: wojny światowe i rewolucje, podbój kosmosu i spektakularne odkrycia naukowe, nowe kierunki w sztuce i zmieniające się granice na mapach. W wirze tych wydarzeń zmieniał się światopogląd człowieka — a wraz z nim, z każdą dekadą, zmieniała się moda, będąca prawdziwym zwierciadłem epoki.
100 lat historii ludzkości — od lat 60. XIX wieku po lata 60. XX wieku — przedstawione są na wystawie poprzez stroje, dodatki, biżuterię, obuwie, a nawet perfumy! Zwiedzający mogą prześledzić, jak na przestrzeni wieku zmieniał się kobiecy świat mody i, co za tym idzie, kobiece stroje — jak wielowarstwowa, bujna suknia z krynoliną, spopularyzowana przez Charles’a Wortha w połowie XIX wieku, po stu latach ustąpiła miejsca mini spódniczce zaprojektowanej przez buntowniczkę Mary Quant w latach 60.!

Na wystawie można zobaczyć wiele interesujących i unikatowych eksponatów: luksusową czerwoną suknię balową z lat 60. XIX wieku (najstarszy strój w kolekcji), kolorowe suknie z krepeliny z lat 60–70. XX wieku, trzy suknie spacerowe z turniurą z lat 80. XIX wieku i dwie suknie z końca lat 40.; paradną aksamitną suknię bogato zdobioną koralikami z lat 80. XIX w. i dwie gabloty pełne akcesoriów z masy perłowej i koralu; suknię hollywoodzkiej gwiazdy Kay Francis z lat 30., suknię z garderoby amerykańskiej rodziny Prattów z lat 20., „herbaciane” suknie z lat 10. XX wieku oraz dwie gabloty unikalnych flakonów perfum — radzieckich i zagranicznych z XX wieku; przepiękną zieloną suknię z lat 50. projektu amerykańskiego projektanta rosyjskiego pochodzenia Olega Cassiniego oraz jedno z najnowszych nabytków kolekcji — XIX-wieczną tiarę z czarnego „francuskiego szkła”; efektowne suknie z cekinami z lat 1905–1915 oraz równie olśniewające suknie z brokatu z lat 60. – i wiele, wiele więcej.


Kolekcję ubrań i dodatków uzupełniają portrety z zasobów Brzeskiego Muzeum Krajoznawczego. Piękne wizerunki kobiet doskonale wpisują się w kontekst wystawy i sprawiają, że prezentowane stylizacje stają się jeszcze bardziej wymowne.


Największą wartością każdego eksponatu nie są jednak drogie tkaniny czy kunszt projektanta, lecz unikatowe historie, które niosą ze sobą suknie, torebki czy flakony – będące świadkami swoich czasów. Każdy przedmiot ma przypisaną historię jego właściciela, a także okoliczności powstania i twórcy — wiele z tych opowieści nadaje się na film lub powieść.
Z Brześcia – Red.